Бути науковцем та інженером — не означає весь свій вільний час проводити за комп'ютером і книжками. Ми в Abto Software намагаємось зруйнувати міф про пасивних технарів і розповідаємо про ще одну свою пристрасть  —  про біг.

Наш клуб бігунів Abto

Олександр Маковейчук, Senior R&D Developer, президент AbtoRun Club

Ми починали бігати, коли це ще не було мейнстрімом. У далекому 2013 році разом з Олександром Музичуком (СЕО Abto Software) взяли участь у легендарному півмарафоні “Горгани. Львів”, а згодом пробігли першу Львівську десятку. Складнощі? Спочатку складнощів не виникало — було абсолютне нерозуміння бігових особливостей помножене на ентузіазм. Вибухова суміш, я би сказав!

Біг це розмова з собою наодинці, намагання зрозуміти себе. Я дитя міста і асфальту, тому, попри експерименти з трейлом, першим коханням для мене назавжди залишаються міські забіги. 

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Що потрібно, щоб почати бігати? 

В першу чергу якісне бігове взуття. Останнім часом бігаю у кросівках Hoka One One Clifton 5. Ну, і в наш час все більш популярними стають спортивні гаджети бо пробіжка, яку не запостили у Strava — не рахується😊. А якщо серйозно, то хороший спортивний годинник з пульсометром це “must have” для тренувального процесу.

На тренуваннях треба бігати повільно, а на змаганнях швидко. Новачки здебільшого роблять навпаки. 

Травми, втома, намагання порівнювати себе з іншими спортсменами (часто не на свою користь!) призводять до розчарувань. Основою тренувального процесу є регулярність і поступовість не можна дуже різко збільшувати навантаження, це, на жаль, призводить до травм. Тому я рекомендую звертатися до фахівців-тренерів або принаймні використовувати типові тренувальні плани. Зараз в мережі легко знайти плани на 10, 21, 42 км і адаптувати їх під свої можливості. Краще мати не дуже хороший план підготовки, ніж не мати ніякого! Зараз я намагаюся дотримуватися програми тренувань, коли готуюся до змагань. Планую почати займатися з тренером на постійній основі.

Як створили AbtoRun Club?

Однодумці об’єднуються! Цього року в Abto Software ми офіційно створили AbtoRun Club. Здоровий спосіб життя це одна з базових цінностей нашої компанії. А коли компанія підтримує твоє хобі, то це додатково мотивує. Ну, і не слід забувати про клубні знижки при реєстрації та класні бігові футболки😊

Наш клуб об’єднує як новачків, які готуються до першої десятки, так і людей, які бігають декілька років і показують хороші результати. До прикладу, наш колега Павло Сергійчук, цього року  пробіг марафон у Празі за 2:59:58. 

Які мої професійні досягнення?

Якщо брати до уваги лише офіційні змагання, то марафон я пробіг тричі (найкращий час 4:32:49), один 50 км ультрамарафон і цьогорічний 73 км Lviv Ultra Trail VLT. Неофіційна, але найдовша моя одноденна дистанція це забіг Львів-Свірж-Львів (82 км). З планів на цей рік — марафон у Києві. А ще минулого року ми з хлопцями робили вело-бігові екскурсії замками Львівщини — Львів-Свірж, Львів-Старе Село, Львів-Жовква (кожна приблизно 40 км).

Біг це медитація. Очищення і дефрагментація в одному флаконі. Біг дозволяє по-справжньому зрозуміти себе. Якщо ти маєш достатньо сили та самодисципліни, щоб пробігти декілька десятків кілометрів, то зможеш успішно закінчити будь-який проєкт. Життя —  це марафон.

Владислав Підкович, .NET Developer at Abto Software

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Нещодавно я пройшов гонку Ironman 70.3 у Гдині за 5:38:20. Це поки що половинка Ironman, що складається з 1,9 км плавання, 90 км індивідуального велосипедного заїзду та 21,1 км бігу. Загалом, максимальний час проходження дистанції складає близько 8 годин 30 хвилин.

Чому я обрав саме цей спорт?

Варто було лише глянути відео про тріатлон під “Till I Collapse” від Емінема і все: “іскра, буря, безумство”. Тоді я зразу зрозумів, що це саме те, чим я хочу займатись.

На той момент я кілька місяців займався бігом, то ж подумав: “Для чого бути поганим в одному виді спорту, коли можна бути поганим одразу в трьох?”. Так тріатлон став моїм хобі. 

Мої амбіції були в рази більші від моєї підготовки, тому через короткий час я був зареєстрований на свою першу половинку айронмена. 

Що дається найважче?

Колись у світі народився Майкл Фелпс, а для рівноваги народився я. На своєму першому старті я розумів, що якщо я пройду перший етап, то все решта "піде як по маслу". Плавання — мій закоренілий ворог, якого я досі не можу здолати. А проти природи і генів не попреш, коли ти знатне “брєвно”.

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Які в мене цілі?

Цілі це основне пальне, на якому їде моя мотивація, але це не Олімпіада. У всіх триатлетів-аматорів трішки інша мекка це місто Кайлуа-Кона (Гаваї), де свого часу народився тріатлон і тепер щорічно проводиться чемпіонат світу на дистанції айронмен для професіоналів та аматорів. Щоб туди потрапити, потрібно ще виграти слот у своїй віковій категорії на одному зі стартів протягом року. А для моєї вікової виділяють лише один слот на старт і, враховуючи, які надлюди там виступають, зараз це для мене нереально. Крім того, в мене є не менш амбіційні плани. До прикладу, пройти екстремальний айронмен Norseman чи Swissman, бо ну дуже вже сильно я люблю випробовувати себе і гори.

Як впливає тріатлон на моє повсякденне життя?

Та не особливо сильно впливає, якщо не рахувати пів балкона заваленого камерами і шинами від велосипедів, постійно розвішаної вело і бігової форми, двох велосипедів, які стоять десь посеред хати (бо любов не можна тримати на морозі чи балконі), ну і всякі такі штуки, які дуже бісять моїх співмешканців.

Що мене драйвить?

В першу чергу це емоції, які дарує кожен старт. То свого роду наркотик, один раз спробував і далі тільки чекаєш з нетерпінням сповіщень про наступний забіг. Я отримую задоволення від самого процесу тренувань, хоча й буває, що морально втомлююсь. В такі моменти ефект подорожника виконує стакан холодного хмільного в компанії друзів, або відео на YouTube про айрон.

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Що пораджу  початківцям, які хочуть займатись тріатлоном? 

Брати рельсу і пилити її іржавим лобзиком, або, якщо без метафор, то просто набратись терпіння, адже процес тут довгий і затяжний. Без хорошої підготовки далеко не заїдеш. Точніше заїдеш, але не отримаєш від цього ніякого задоволення. На мою думку, для будь-якого аматора основна ціль — отримувати задоволення. А ще більше задоволення отримується у випадку, коли ти не просто проходиш дистанцію, а робиш це з хорошим результатом. Тому варто рельсу і лобзик завжди мати при собі.

Павло Сергійчук, Software Developer

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Моє захоплення бігом почалось кілька років тому, коли мій співробітник, Саша Маковейчук, запропонував пробігтись вдвох на Погулянці. Насправді, бажання бігати у мене не виникало і я шукав відмазки, але з часом здався і все ж таки вийшов на свою першу пробіжку. Бігав я рідко, десь раз чи двічі на тиждень по кілька кілометрів. 

Спочатку біг для мене був спортом. Хтось ходить в тренажерний зал, хтось займається плаванням, я брав кросівки і йшов на вулицю бігати. Це було швидше для підтримки загального фізичного стану. 

Через певний час це переросло в хобі, а зараз це вже стиль життя. Пізніше я зареєструвався на свій перший півмарафон до якого почав ретельно готуватись. Результати змагання не були хорошими, зате я отримав море емоцій. З того часу все і почалось. 

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Як не закинути біг? Єдина складність  для новачка це вийти на пробіжку. Якщо ти вдягнув кросівки, спортивну форму, вийшов на вулицю і готовий бігти половина справи зроблена. Якщо ж це взимку о 6:00, коли на вулиці -10 градусів то ти готовий на 80%, а далі все вдається набагато легше. Навіть якщо попереду ще 10 чи 20 кілометрів, вони вже не здаються такими нездоланними. Достатньо подивитись на Eliud Kipchoge, який щотижня пробігає 200 кілометрів і це захоплює. 

Щоб не закинути біг, він повинен подобатись і приносити задоволення, якщо цього немає краще спробувати інший вид спорту.

Крім того, в кожного бігуна має бути програма тренувань, адже це перший елемент самодисципліни. Коли в тебе розписаний графік тренувань і ти знаєш, що завтра зранку потрібно вставати та бігти вже набагато важче придумати виправдання. Головне  — знайти баланс між тренуваннями і відпочинком, оскільки відновлення теж має важливе значення. Програма складається індивідуально та залежить від цілі. Я наразі бігаю 4 дні і 1 відпочиваю, перед підготовкою до марафону програма дещо змінюється: додаються інтервальні тренування, збільшуються дистанції. Свою програму підбирав методом  спроб і помилок, звичайно, що вона не ідеальна, але не дозволяє розслаблятись, загалом виходить 60-80 км на тиждень.

Одна з переваг бігу, яка мені подобається —  це незалежність: вдягнув кросівки і побіг, не треба когось чекати, кудись їхати, з кимось домовлятись.

Коли тренування стають регулярними, перш за все змінюється режим дня, покращується сон, апетит, тонус м'язів, збільшується рівень гормонів щастя. Загалом, переваг дуже багато це і є основна мотивація. І звичайно, це смак перемоги коли ти перетинаєш фініш на змаганнях. Тому новачкам я б порадив пробігти півмарафон. Це якраз та подія, після якої можна зрозуміти — біг це твоє чи ні.

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Як одягатись на тренуваннях?

З самого початку це були перші кросівки, які я знайшов вдома, спортивні домашні штани і футболка. Цього було достатньо для початку і не вимагає багато коштів. Але чим більше бігаєш, тим вищими стають вимоги до одягу і взуття. Зараз кожну річ для бігу я купую в спортивному магазині і ретельно підбираю. Найважче підібрати кросівки: вони мають бути легкі та зручні, з високою амортизацією і відомого бренду. Неправильно підібрані кросівки можуть призвести як до натирання ніг, так і до травм, тому цьому треба приділяти найбільшу увагу. Решта одягу: шорти, футболки головне, щоб були зручні і легкі. Окрема увага до одягу в зимовий період: шапка, рукавиці, куртка з мембраною, для захисту від снігу і вітру. Тут головне з одної сторони не замерзнути, а з іншої не одягнутися як капуста, щоб легко було рухатись і не бути мокрим через кілька хвилин бігу.

Як я бігаю марафони?

Наразі я пробіг 2 марафони. Останній у Празі кілька місяців тому це був найкрутіший забіг, в якому я брав участь. Мальовнича траса, що проходить через стару частину міста, підтримка вболівальників і, звісно, адреналін, який випирає на фініші, коли розумієш, що 42 кілометри вже позаду і ти нарешті можеш відпочити. Цього достатньо, щоб виходити на тренування кожен день.

Для мене біг це можливість перезавантаження, він дозволяє на певний час відійти від всіх проблем і справ. Одна година бігу зранку це як міні відпустка: свіжа голова і заряд енергії. 

Володимир Кулик, Mobile Developer 

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Я почав бігати, бо захотів відчути себе вільним, забути про проблеми та обов’язки. Як і більшість початківців, я бігав надто швидко, через що відчував біль чи втому в ногах. Однак, якщо робити це правильно, бігти рівномірно та регулярно, то ніяких проблем не буде і залишатимуться лише хороші відчуття.


Що мотивує?

Відчуття, коли ти береш участь у змаганні, абсолютно відрізняються від звичайної пробіжки в парку. Хочеш не хочеш, а дух змагання змушує тебе не здаватись, тримати хороший темп, по можливості пришвидшуватися і випереджати інших бігунів. На змаганнях ти викладаєшся на всі 100%. Однак, найкращою мотивацією є не результат, а міцне здоров’я, яке можна підтримати і покращити при правильних та регулярних навантаженнях.

Як не закинути біг?

Якщо біжиш правильно та почуваєш себе добре ти не закинеш біг. Крім того, дуже мотивує спільна пробіжка, під час якої можна поспілкуватися та насолодитися проведеним разом часом. Також такий формат зобов'язує не шукати виправдання, а дотримати слова, прийти і “зробити це”. Тут мені допомагає участь у Run Club, який завжди тримає в курсі бігових новин та змагань. Багато корисних порад здобуваю від колег по біговому клубу, особливо від найбільш досвідченого бігуна Олександра Маковейчука.

Я не бігаю надто великі дистанції, натомість стараюсь пробігти з хорошим темпом. Поки що найдовша дистанція, яку я пробіг 16 км. Це було у вихідний, свіжого літнього ранку, коли нікуди не поспішаєш, насолоджуєшся природою та ранковою прохолодою.

Під час пробіжки аналітична частина мозку ставиться на паузу, думки про проблеми та турботи зникають, ти перестаєш будувати супер складні плани, а просто віддаєшся миті.

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Дисципліна для бігунів це доволі важливо, але не критично. Я звик прокидатись вранці, і не буває ситуації коли будильник продзвенів, а я вирішив ще поспати. Харчування  для мене також не менш важливе, якщо є вибір між корисним салатом та жирною чи солодкою їжею обираю салат. Бігаю я лише для себе, щоб покращити здоров’я, а не  здобути перші місця у змаганнях. Адже біг позитивно впливає на моє самопочуття та здоров’я, що позитивно впливає на робочий процес.

Станіслав Дев'ятьяров, Software Developer 

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Почав я бігати для того, щоб підтримувати себе у формі. Раніше я був не надто активним фізично і біг приносив нові відчуття. Бігав дуже рідко і здебільшого мотивувати себе було складно. Одного разу ми посперечались з другом хто швидше пробіжить 5 км. Зрештою друг виграв, але це було непоганою мотивацією бігати протягом декількох тижнів. 

Коли ти тільки починаєш бігати, то не розумієш в повній мірі для чого це тобі і що з цим робити далі. Тому в мене були великі перерви (по декілька місяців) між забігами. Активніше я почав бігати лише тоді, коли почав брати участь у змаганнях.

Наразі мене мотивує підтримка фізичної форми загалом і можливість час від часу брати участь у бігових змаганнях. Також можна бігати в компанії з іншими людьми і знаходити собі знайомих по інтересах.

Який спеціальний одяг та взуття брати на пробіжку?

Я використовую бігові кросівки, шорти та футболку. Загалом якісні і правильно підібрані бігові кросівки відіграють важливу роль. Від кросівок залежить наскільки швидко будуть втомлюватися ноги, ймовірність отримання травми тощо. Загалом принцип такий, що для бігу у відповідну погоду одяг має бути легшим, ніж для прогулянок. Також я використовую пульсометр, який дозволяє контролювати пульс та пише GPS трек пробіжки. Дехто вважає, що контроль пульсу для любителів є зайвим. Я вважаю, що не завжди можна зрозуміти наскільки інтенсивно біжиш і пульсометр є непоганою підказкою.

Як не закинути біг? 

Можна ставити собі якусь мету, наприклад, змагання. Загалом мені не вдається бігати цілий рік з однаковою регулярністю, оскільки біг перекривається з моїм основним спортивним хобі — велоспортом. Зимою, коли на велосипеді особливо не покатаєшся, я бігаю регулярніше, але з меншою інтенсивністю, щоб не втратити форму. В теплу пору року по ситуації. Загалом біг має приносити задоволення, тоді не виникне бажання його закинути. Важливо достатньо відновлюватися між пробіжками, робити перерви, інакше можна сильно нашкодити здоров’ю і втратити мотивацію. Також важливо поступово нарощувати відстань пробіжок та інтенсивність.

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Яку найдовшу відстань я пробігав?

Мій найдовший забіг по відстані та набору висоти це півмарафон Горгани в квітні 2017 року. Це був мій перший офіційний півмарафон. Загалом на той момент я тренувався дуже нерегулярно і перед змаганнями протягом двох місяців зробив може 7 - 10 пробіжок. Обрати правильний темп мені допоміг Саша Маковейчук, з яким ми декілька разів пробіглись ключовими ділянками півмарафону. Сам забіг відбувся без неприємностей, хоча у дві години, як планувалось, я тоді трохи не вклався. Велика кількість людей, що біжить разом з тобою, мотивує та створює урочисту атмосферу. Виникає відчуття ніби відбувається щось знакове та важливе.

Кажуть, що під час бігу виробляється гормон ендорфін і людина відчуває себе щасливою. Можливо так і є. Загалом я відчуваю задоволення від того, що займаюся спортом і підтримую себе в формі. Пробіжки в компанії дозволяють спілкуватися та отримати ще більше задоволення.

Новачкам я пораджу пробувати і шукати себе. Комусь більше подобається бігати на короткі дистанції та швидко, комусь навпаки на великі та повільно. Хтось з часом переходить у трейлові забіги. Апетит приходить під час їжі. Головне не намагатися відкусити більше, ніж можеш проковтнути.

 

Авторки матеріалу: Марія Шутак та Ірина Мацькова