Про початок карʼєри
«Я навчаюся на 4-му курсі у ЛНУ ім. Івана Франка факультету прикладної математики та інформатики за спеціальністю “Комп’ютерні науки”.
Ще з початкової школи я любила математику: відвідувала факультатив “Логіка”, вперше перемогла на міській олімпіаді з математики ще у 4-му класі. З появою у програмі таких предметів, як фізика, інформатика та астрономія, перелік моїх захоплень розширився.
У 8-11 класах я навчалася у фізико-математичному класі Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів. Навчання у цій школі, робота відданих, висококваліфікованих вчителів, поглиблена програма профільних предметів, незліченні факультативні години, індивідуальний підхід до учнів дали змогу розвивати хист до точних наук. Я стала учасницею та переможницею IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з математики, фізики, астрономії та інформатики, учасницею та переможницею III етапу конкурсу-захисту МАН.
Коли прийшов час вступу, вирішила і далі розвиватись у сферах, які мені подобаються. Крім цього, я розуміла, що комп’ютерні науки — це перспективний напрям із чудовими можливостями для розвитку в ІТ.
Про пошук роботи вперше задумалась на початку 3-го курсу. Протягом навчання не відвідувала жодних спеціалізованих курсів, але брала участь у змаганнях з алгоритмічного програмування. Здобула перемогу у Всеукраїнській студентській олімпіаді з програмування, після чого мене запросили до команди студентів-алгоритмістів ЛНУ ім. Івана Франка. Наша команда стала учасницею та переможницею 1/8 фіналу ACM ICPC, Uzhhorod coding summer school, Huawei hackaton 2019, KPI_OPEN. А також ми разом просто тренувались для себе. Тому менторська програма Abto Software стала першою, яку я завершила та яка допомогла мені почати кар’єру в ІТ».
Про менторську програму
Менторська програма Abto Software — це проєкт, створений у співпраці з Львівським національним університетом ім. І. Франка, а саме з факультетом прикладної математики та інформатики. Спеціалісти компанії працюють зі студентами на базі CV/AI лабораторії Abto Software та курують написання їхніх кваліфікаційних робіт.
Минулого року темою кваліфікаційних робіт стала “Розробка прототипу системи оптичного розпізнавання тексту для зображень низької якості”. Студенти мали шанс на реальному досвіді зрозуміти, як працює Computer Vision та Artificial Intelligence, а саме оптичне розпізнавання тексту для зображень низької якості.
«Менторська програма — це дуже корисна річ як для навчання, так і для особистого розвитку. Осінню 2020 року я готувалась писати курсову, аж раптом побачила у Facebook пост про кураторство від Abto Software. Одразу вирішила подаватись — якщо є можливість не просто написати курсову, а й вивчити цікаву тему, то чому ні? Адже до старту програми я нічого не знала про машинне навчання.»
Як відбувався відбір
Тогорічна програма відбувалась в умовах карантину, тому відбірковий етап проходив дистанційно. До останнього зберігалась інтрига: тестування Юліана проходила не знаючи, скільки всього було учасників.
«На тест відвели півтори години. Потрібно було розв’язувати алгоритмічні задачі. Мені це далось легко, адже це саме те, що я любила і чим постійно займалась з університетською командою. На щастя, від нас не вимагали знань по машинному навчанню, Python чи бібліотеках. Саме математична підготовка, критичне мислення та навички розв’язання нестандартних задач мали вирішальне значення при відборі кандидатів.
Далі відбулась онлайн-зустріч з кураторами. Там я познайомилась з іншими учасниками програми — всього нас було троє. З нами працювали спеціалісти з відділу R&D: MATLAB Developer Олександр Маковейчук та R&D Engineer Микола Баранов. Вони розповіли про організацію процесу, склали графік занять та окреслили дедлайни. А згодом почалась робота».
Про роботу з менторами
На першому етапі були лекції: багато нової інформації та невідомих слів, тому часто доводилось конспектувати та згодом перечитувати. Але важко було лише перші два тижні.
«Мені допомогло, що менторська програма добре організована. Щотижня ми збирались в один і той самий час та отримували завдання, з яким мали впоратись до наступного разу. Це дозволяло зберігати концентрацію, особливо мені, адже я така людина, яка любить все робити в останній момент. Втім, саме організованість Abto Software дозволила ще до початку другого семестру звершити усю практичну частину моєї курсової».
У всіх учасників була однакова тема, але вони мали різні підходи до її дослідження. Завданням Юліани стало написання OCR системи, яка б могла розпізнавати зображенням низької якості.
«Писали на Python. Я знала цю мову, але на програмі змогла познайомитись з бібліотеками TensorFlow та Keras. Ці технології були для мене зовсім новими.
Крім цього, протягом навчання я завжди могла зв’язатися з кураторами та запитати поради. Ми мали свою групу у Slack, куди нам закидали цікаві статті та файли, які ми згодом обговорювали.
Також ми мали багато можливостей для розвитку поза межами програми. Наприклад, одного разу Олександр запропонував виступити на студентській конференції в університеті. Про цю можливість до програми менторства я не знала. Олександр розповів про конференцію, пояснив, як оформляти тези.
Крім цього, куратори згадували про написання наукової статті. Нам показали, як це має виглядати, тому я планую спробувати себе й в цьому».
Початок кар’єри в ІТ
Протягом програми або після неї в Abto Software талановитим учасникам часто пропонують позиції у R&D відділі. Такий офер отримала і Юліана.
«Я чудово проявила себе на менторській програмі, але коли мені запропонували роботу, це стало приємною несподіванкою.
Мені написали, що є вакансія у R&D відділі на позицію CV/AI Engineer. Далі була класична співбесіда: зі мною поговорили, перевірили рівень англійської, розповіли про компанію та можливості, які переді мною відкриються.
Я одразу погодилась, адже дуже хотіла отримати роботу саме в Abto Software. Це одна з небагатьох компаній, у якій є R&D відділ та можливість працювати з машинним навчанням. Для мене це дуже важливо: я обожнюю математику, тому хочу застосовувати її кожного дня. Якщо порівнювати з класичною розробкою, у R&D відділі набагато більше викликів, а мені подобається розв’язувати складні задачі.
Я працюю у компанії вже близько пів року. Мені подобається моя робота та складова машинного навчання. Також у мене дуже крута команда, з якої хочеться брати приклад. Мені б хотілось у майбутньому стати таким же професіоналом, як і мої колеги.
Показово, що мені багато в чому допомагають: дають поради чи підказують, як покращити код. Це такі маленькі кроки до того, щоб ставати ще кращою у професії.
Поєднувати роботу з навчанням мені не складно. По-перше, я легко пристосувалась до людей та команди, адже у нас панує дружня атмосфера. По друге, коли я втомлююсь, то завжди можу звернутись по допомогу».
Як отримати офер після менторської програми?
«Особисто я завжди старалась виконувати всі завдання, які мені давали. Не прогулювала 🙂 Як на мене, важливо не лінуватись та намагатися глибше розбиратись в темі.
Загалом, можу виокремити 4 речі, які допомогли мені на моєму шляху.
Робити те, що подобається
У школі я почала займатись алгоритмічним програмуванням, тому що мені це подобалось. Навіть попри те, що в університеті та роботі вимагають трішки інші речі. Але цей досвід мені знадобився, щоб потрапити на менторську програму.
Присвячувати час розвитку та навчанню
Навчання — це ключ до розвитку, а нові знання посилюють розуміння предмета, з яким ти працюєш. Щоб чогось досягти, треба присвятити цьому час. Тому потрібно постійно вивчати щось нове.
Математична база
Якщо ти займаєшся програмуванням, треба мати міцну математичну базу. Не можна прийти у галузь, не розуміючи, як все працює. Треба знати основи. Математика — це ідея, а запрограмувати її можна будь-якою мовою.
Наприклад, у роботі мені знадобилась обчислювальна геометрія, яку ми вивчали в університеті. Нам потрібно було інтерполювати певну функцію у моделі, а для цього — використати бікубічну інтерполяцію. Тоді ж я подумала: як добре, що я не пропустила ту пару.
Правильно розставлені пріоритети
Треба розуміти свою мету та приділяти більше часу речам, які в цьому допомагають. Не варто розпорошуватись. Неможливо встигнути всюди, тому важливо вчасно виокремити те, що є головним».
Про плани на майбутнє
«Я бачу свій розвиток в Abto Software. Хочу і надалі бути на посаді CV/AI Engineer, розвиватися та ставати кращою і професійнішою у тому, що роблю. Хочу бути хорошим спеціалістом.
Крім того, я планую займатись наукою. Вже думаю щодо вступу до магістратури, а згодом й до аспірантури. Писатиму наукові статті та ставитиму перед собою цікаві задачі, які зможу вирішувати за допомогою машинного навчання».
Текст та фото: Марина Романцова
Хочеш взяти участь у менторській програмі 2021?
Слідкуй за оновленнями: про старт програми повідомимо у Facebook