Чи потрібна вища освіта для роботи в ІТ-компанії? Наскільки диплом може стати корисним для кар’єрного росту? Та як краще: витратити 4 (чи більше) років на навчання в університеті, чи одразу піти на профільні курси? Розповідають Front-End Developer та QA Engineer.

Богдан

 

Богдан Скиба, Senior QA Engineer в Abto Software. Працює в ІТ близько 5 років.

Про початок

“За освітою я ветеринар. Після 11 класу планував вивчати англійську мову в ЛНУ ім. Франка, але не добрав кількох балів, щоб пройти. Другим варіантом став ЛНУВМ та БТ.

Це не зовсім та професія, про яку я мріяв, однак я старався не марнувати час і вчився. Після випуску пішов працювати за спеціальністю на фермерське господарство: слідкував за здоров’ям тварин, замовляв корма та добавки, складав раціони, вів документацію тощо.

Саме тоді знайшов свій перший баг - помітив помилку у робочій програмі. Оскільки мені важливо, щоб все працювало добре, я детально описав проблему техпідтримці. Помилку виправили.

Водночас двоє моїх друзів почали кар’єру в ІТ. Як це часто буває, перший час усі їхні розмови постійно стосувались роботи: хто на якому проєкті, у кого які труднощі, хто яку технологію вивчив тощо. Я цим перейнявся. Слухав, спочатку нічого не розумів, запитував… Потім почав заглиблюватися в тему і зрозумів, що мені це подобається.

Крім цього, друзі підбурювали: мовляв, давай, в тебе хороша англійська, пробуй. Саме так і почався мій шлях в ІТ.

Про роботу в ІТ

Мене зацікавило тестування. Я - перфекціоніст та люблю порядок, а тестери - це якраз ті люди, які наводять в коді лад.

Спочатку я шукав матеріали в інтернеті та просив друзів, щоб вони запитували порад у QA в себе на роботі. Прочитав одну книгу, згодом іншу. Зрозумів, що мені це поки не дуже вкладається в голову. Тому став шукати курси, щоб структурувати знання.

В цей же період вирішив звільнитись з фермерського господарства та присвятити час навчанню. Було складно: літо, друзі кличуть відпочивати, а я - вчусь. Однак, я налаштувався рішуче.

Для мене саме курси зіграли вирішальну роль у подальшому професійному розвитку. Фінальний екзамен я написав найкраще в групі, тому саме мені першому запропонували пройти співбесіду в одній з компаній. Я дійшов до четвертого етапу - не взяли. З таким же результатом закінчилась співбесіда в іншій компанії. Однак, я не здався і продовжив готуватись, тому з третього разу все вдалось - так я і потрапив у Abto Software.

В роботі мені подобається, що коли я відкриваю код і бачу проблему, можу звернути увагу, щоб її вирішили. Стараюсь все покращити.

Я і зараз продовжую вчитись. Планую вивчити якусь мову програмування - хочу краще розуміти усі процеси та мати змогу допомагати програмістам. Однак, змінювати спеціальність не планую: особисто для мене програмування не настільки цікаве, як тестування.

Чи потрібна освіта для роботи в ІТ?

Цінність освіти залежить від профілю. Коли я працював за спеціальністю, освіта дала мені необхідні знання. Тому, можливо, якби я закінчив технічний ЗВО, мав би трохи більше потрібного бекграунду.

Особисто я вважаю, що якщо немає профільної освіти - потрібно йти на курси. Необхідні для роботи тестувальником знання я здобув саме там: курси допомогли посортувати все “по поличках” і відпрацювати навички на практиці.

З іншої сторони, не можу уявити, як би склалась моя кар’єра, якби я пішов на роботу одразу після школи. Коли вчився в університеті, я був дитиною. І мені потрібен був цей час, щоб подорослішати: стати впевненішим, відповідальнішим та перестати боятись діяти.

Що потрібно, щоб працювати в ІТ-компанії?

Не важливо, ти працюєш в ІТ чи у якійсь іншій сфері, треба всебічно розвиватись та продовжувати вчитись. Не обмежуватись однією роботою, а мати хобі, займатись спортом, подорожувати тощо.

Треба бути прогресивним і не зупинятись. Тоді ти будеш не лише хорошим спеціалістом, а й цікавою людиною”.

Влад

Влад Маслов, Front-End Developer в Abto Software. В ІТ працює близько 2-х років.

Про початок

“Я закінчив філологічний факультет ЛНУ ім. Франка. Спеціальність - арабська мова та література. Університет обрав майже навмання: хоч зі школи любив програмування, але робити кодинг своєю професію не хотів. Вважав, що хобі, яке стало професією, перетворюється в нудну рутину.

Арабську мову обрав з цікавості. Втім, вже наприкінці 1-го курсу зрозумів, що мені це насправді не подобається. Водночас ще зі школи я дуже любив грати в ігри та, як будь-який геймер, зацікавився розробкою.

Я не став вчити двіжки, а пішов по складнішому шляху - взявся за вивчення С++. Навіть написав кілька простеньких консольних ігор. В часи університету додав ще С#, а по вечорах допомагав друзям з їх проєктами.

Після випуску я на деякий час влаштувався консультантом у магазин електроніки. І поки там працював, зрозумів, що так далі продовжуватись не може. Я хотів кодити, мені це подобалось - то чому б все ж не зробити це професією?

Водночас двоє моїх найкращих друзів, які закінчили НУ ЛП, вже почали працювати в ІТ-компанії. Я поговорив із ними на цю тему і вони порадили, як діяти далі.

Про роботу в ІТ

Друзі порадили взятись або за Web, або за Mobile. Я обрав Web. Мені скинули увесь стек, який потрібно знати, я його вивчив і пішов на першу співбесіду. У тій компанії мене не взяли. Після цього я довчив те, чого не знав, і спробував вдруге. Так потрапив у Abto Software.

Спочатку працював на SharePoint. Потім мав два проєкти на React, згодом - один на SharePoint. Зараз знов працюю із React.

У вільний час намагаюсь розвиватись в GameDev: продовжую вчити С++, Computer Science тощо. Але поки змінювати діяльність не планую - це більше як хобі.

Чи потрібна освіта для роботи в ІТ?

Особисто мені була би корисна технічна вишка, якої в мене немає. Наприклад, зараз я сиджу та у вільний час вчу математику - а міг би цього не робити, якби отримав ці знання в університеті.

Філологічна освіта в професії мені не дуже допомагає. Так, я отримав культурний бекграунд та навчився вчитись, однак, якби повернувся в часі назад, порадив би собі обрати технічний ЗВО.

Хоча, з іншої сторони, оскільки мені не було цікаво вчитись в університеті, я вчив код та інші штуки. Тому, напевно, будь-який досвід приносить щось корисне.

Що потрібно, щоб працювати в ІТ-компанії?

Потрібні три речі: бажання постійно вчитись, потреба в саморозвитку та ментальна пластичність.

Вища освіта - це гарний баф, але цього мало, щоб стати топовим спеціалістом у своїй справі. Потрібні бажання, напористість, мотивація та тріумф волі, щоб успішно займатись самоосвітою.

Крім цього, програмісту потрібно багато кодити. У перший рік роботи в Abto Software я після робочого дня сідав та кілька годин писав код “для себе” - так покращував навички та намагався зрозуміти нюанси, завдяки яким все працює. Спочатку було важко, але щоразу ставало простіше і зрозуміліше.

Чув колись таку думку - програміст має писати багато і зі смаком. Тому так і треба робити. Більше пишеш - краще вивчаєш.

І найосновніше - потрібно любити те, що ти робиш. Тоді все вдасться”.

 

Текст та фото: Марина Романцова