Надіслати резюме

Руслан Черних, UX/UI Engineer

“Мій вибір — стабільність”.

«Я працюю в ІТ понад 10 років. Близько 2,5 з них — на фултайм в Abto Software. До цього мав досвід як віддаленої роботи, так і фрилансу. Особисто мені фултайм подобається набагато більше: це стабільніше в плані робочих процесів як всередині команди, так і в роботі із замовником.

На фриланс буває зовсім по-різному. Спілкування може йти або напряму з замовником, або через посередника. Десь процеси налагоджені добре, а десь — не дуже. Також є різниця у ставленні: на фрилансі ніхто не знає, хто ти такий та як працюєш, а за дизайнера у компанії багато що говорить репутація самої компанії.

По work&life балансу у компанії все також організовано краще. Коли ти працюєш віддалено чи на фрилансі, мимоволі витрачаєш більше часу та можеш частіше відволікатись.

Наприклад, на фрилансі мені ніколи не виходило працювати 8 годин — завжди були овертайми. Клієнти часто живуть у різних часових зонах і можуть як поважати, так і не поважати твій час. Ваші графіки можуть збігатися або ні.

В компанії ж усі процеси давно і стабільно поставлені. Є чітке розділення робочого та позаробочого життя. Звичайно, під час карантину все перемішалось і моя робота трішки нагадує мені часи фрилансу 🙂 Але в основному — особисто для мене працювати на фултайм набагато зручніше.

Щодо комфортної роботи в офісі виділив для себе наступні правила:

  • Раніше я практикував приходити в офіс до 8 години ранку. В такий час людей в офісі мало, зберігається тиша. Тому простіше одразу братися до роботи. Крім цього, вже о 16:00 робочий день звершується і залишається багато вільного часу. 
  • Обов’язковими ритуалами для мене є кава та короткі розмови на неробочі теми на кухні чи в коридорах. Це важливо, адже дозволяє швидко відпочити та на кілька хвилин відволіктись від роботи. Крім цього, саме так налагоджуються дружні стосунки з колегами.
  • Я стараюсь працювати не лише за своїм робочим столом, а й змінювати локації. Можу взяти ноутбук та працювати на дивані, кріслі, за вільним столом тощо. 
  • Ну і наостанок — природа 🙂 Чим більше квітів у вазонах на робочому місці, тим для мене краще».

Юрій Пелех, .Net Developer

“При правильному плануванні та залізній дисципліні, віддалена робота — це круто”.

«Я закінчив Інститут спеціального зв’язку та захисту інформації КПІ та переїхав працювати до Львова за направленням. 4 роки присвятив військовій службі на офіцерській посаді. В мої обов’язки входило створення та підтримка програмних додатків, які використовувалися в службових цілях. Це цікава робота, але з часом я усвідомив, що хочу перейти на приватний ринок праці.

Моїм першим досвідом стала віддалена робота, яку я поєднував з основною. Тобто до 17:00 я працював на першій роботі, тоді приходив додому, вечеряв і до 22-23:00 робив проєкти віддалено. Це допомогло набратись досвіду і з часом я вирішив повністю перейти на фриланс.

На фултайм повернувся близько 3 років тому. В першу чергу через брак спілкування з іншими розробниками: за кілька років фрилансу я зрозумів, що працюю якщо не сам, то з колегою по команді, з яким ми обидва крутимось в одному колі. Ми добре вивчили підходи одне одного, але нічого не знаємо про підходи інших людей. Чи актуальне те, що ми робимо? Які зараз тренди в ІТ? Також хотілось почути думку зі сторони щодо своїх навичок.

Фултайм має багато важливих для мене переваг. Офіс агрегує в собі речі для особистісного розвитку та здорового способу життя. Є обмін досвідом, розмови про технології, мовні курси, спортзал, масаж тощо.

Також плекається дружня атмосфера в колективі. Це важливо, адже щоб створити якісний продукт, має бути хороша спрацьована команда. Через скайп відбувається лише суха технічне листування — що потрібно зробити, які є проблеми тощо. Немає живого спілкування. А без нього, як на мене, досягнути потрібної атмосфери в команді неможливо.

Щодо фрилансу та віддаленої роботи — такі формати дають можливість більше часу проводити із сім’єю. Наприклад, працюючи з дому під час карантину я зрозумів, що став частіше бачитись із дружиною та донькою. Раніше я приходив з роботи доволі пізно, тому бачив дитину лише перед сном. А зараз маю можливість поговорити, побавитись, погуляти. І це дуже круто.

Також під час віддаленої роботи переважно усі робочі питання вирішуються шляхом листування. В певних випадках це може бути перевагою, оскільки важливі обговорення зберігаються в чаті. Згодом ти можеш до них повернутись, а інші члени команди залишаться up to date, якщо вони щось пропустили.

Але є і мінуси. Для початківців в ІТ фриланс є досить складним форматом. Коли тобі бракує досвіду, корисно мати поруч людину, яка зможе підказати та навчити. Таку людину легко знайти, працюючи в офісі, але на фрилансі — складно.

Крім цього, для вдалої роботи вдома критично важливими є самодисципліна та планування. При правильному плануванні, звісно, ти можеш бути більш ефективним та якісніше вирішувати справи. Але на початку зібратися важко, адже робота вдома розслабляє: можна довше поспати, вийти прогулятися тощо. Через це робочий день розтягується до пізнього вечора.

Також, якщо ти живеш не сам, може відволікати сім’я. Тому потрібно пояснювати, що з такої до такої години — робочий час, в який тебе турбувати не можна. Адже втрачається стан “потоку” і страждає ефективність.

Наразі змінювати формат роботи я не планую. Все ж, при всіх плюсах фрилансу, є суттєві мінуси, на які я поки піти не готовий. Однак після карантину планую знайти золоту середину. Спробую домовитись про чергування — кілька днів на тиждень працювати в офісі, а кілька — з дому. Можливо так мені вдасться поєднати плюси обох форматів роботи».

Аліса Василенко, freelance UX/UI Designer

“Фриланс дозволяє залишатись вільною”.

«Я вчилась на промислового дизайнера у Харківській академії дизайну та мистецтва. Віддалено працювати почала на 3 курсі. Спочатку в області графічного дизайну: з брендингом, поліграфією тощо. Трохи згодом зацікавилась вебдизайном та дизайном інтерфейсів.

Багато хто стикається з так званим “порогом входження” у фриланс, але мене це обминуло — я практично одразу почала працювати у такому форматі. Трохи згодом мала досвід поєднання — закінчивши університет кілька років працювала в офісі, паралельно виконуючи замовлення на фрилансі.

Я ніколи не задумувалась над форматом роботи та не обирала, мовляв, сьогодні буду на фрилансі, а завтра шукатиму офіс. Але мені дуже подобається, що фриланс дозволяє залишатись вільною і самій формувати свій графік. Окрім роботи я встигаю вчитися та займатися іншими справами. Також круто, що на фрилансі немає “людиногодин”: якщо немає задач — мені не потрібно сидіти на робочому місці до кінця дня, як в офісі.

Фриланс відкриває кордони. Я не лише можу працювати з будь-якої точки світу, а маю змогу працювати з повністю іноземною командою. Одного разу мала досвід роботи у команді, де СЕО був з США, а розробники — з Британії. Це був цікавий виклик, який вимагав від мене хорошої самоорганізації, адже у всіх були різні часові пояси.

Також фриланс дозволяє самостійно обирати проєкти, які мені подобаються. Часто я спілкуюсь з клієнтами напряму — це дозволяє краще зрозуміти, чого хоче замовник та на основі цього вибудувати процес.

Звичайно, є свої труднощі. Потрібно постійно вчитися та покращувати скіли. Однак це особливості професії: дизайн безпосередньо пов’язаний із сучасними трендами, тому без регулярного навчання відстати дуже легко.

Також особисто мені важко самостійно займатися фінансовими питаннями. У мене є бухгалтер, який веде мої справи, але іноді потрібна моя особиста залученість. Тому основною перевагою офісу я вважаю те, що компанія закриває більшість питань, які на фрилансі тобі доводиться вирішувати самостійно.

На фрилансі потрібна жорстка дисципліна, адже складно визначати межі особистого часу. На одній мотивації далеко не заїдеш. Потрібен режим, час на сон та відпочинок. Інакше існує великий ризик вигорання.

Особисто я стараюсь працювати не більше 8 годин на день. Для планування використовую Notion — розписую як особисті справи, так і проєкти. Коли ти знаєш, що робити, перестаєш витрачати час даремно.

Щодо планів на майбутнє — поки що переходити з фрилансу в офіс не планую. Я стараюсь плисти за течією, тому все залежить пропозицій. Якщо мені запропонують цікаву вакансію у компанії — чому ні? Але поки мені зручно так, як є».

Юрій Рогуля, Full-stack Developer

“Фултайм дає впевненість та додаткові можливості для розвитку”.

«Я закінчив географічний факультет ЛНУ ім. Франка. Після випуску не зміг знайти роботу за спеціальністю, тому почав шукати підробіток. Друг запропонував разом вчити С# — я погодився.

Вже за пів року я взяв свій перший проєкт на фрилансі. Пробував виконувати дуже різні задачі, іноді навіть не пов’язані з тою мовою, яку я вчив. Писав консольні додатки, програми для десктопу. Згодом перейшов на веб.

Через деякий час мені вдалось знайти роботу. Вона не була пов’язана з ІТ, але мені настільки сподобалось програмувати, що у вільний час я продовжив займатись фрилансом. А ще через рік вирішив, що хочу повноцінно працювати в ІТ і спробував влаштуватись у компанію.

На цьому етапі зіштовхнуся з проблемою — в мене не технічна освіта, а з досвіду тільки фриланс. Тому знайти роботу було досить важко. Однак за деякий час мені це вдалось і я потрапив у свою першу компанію. Пропрацював там недовго, однак встиг отримати комерційний досвід. А маючи досвід, влаштуватись в іншу компанію стало набагато простіше.

Фултайм дає впевненість у завтрашньому дні: в тебе завжди стабільний дохід, тому ти можеш на довший період планувати фінансові цілі. Завдяки постійному спілкуванню з колегами є можливість розвиватись в інших напрямках, а не лише у своїй професії. Також ти можеш отримати фідбек і зрозуміти, що робиш не так. Тому прогресуєш набагато швидше. А на фрилансі ти зазвичай один, тому залишається момент невеликої ізоляції.

Зараз я вже близько 5 років працюю фултайм. На фриланс повертатись не планую, однак карантин дав змогу спробувати віддалену роботу. І це дуже незвичний досвід.

Я ніколи не працював у такому форматі раніше, тому на початку було складно зібратись та змусити себе зосередитись. Але зараз я адаптувався. Працюючи з дому ти економиш багато часу — як мінімум на дорогу. І це дуже зручно. Тому, можливо, у майбутньому я домовлюсь про можливість працювати віддалено. Хоча б кілька днів на тиждень».

 

Текст: Марина Романцова

    Напиши нам