Хто не встигає за інноваціями, той програє битву за ринок. У таких умовах зараз працюють технологічні компанії. Щоби не пасти задніх, ІТ компанії вкладають чимало коштів та зусиль у розвиток своїх дослідницьких центрів Research and Development (далі R&D) відділів. Працювати в науково-дослідницькому центрі це можливість бути інноватором і задавати напрямок компанії: визначати, які проекти або технології в компанії розвивати, а яким пора припасти пилом у шухляді. Чи варто спробувати свої сили в R&D відділ і наскільки реально поєднати комерцію з наукою?


Глобальні цілі R&D

У 2015 році ООН проголосила вектор сталого розвитку світової спільноти. Однією з 17 поставлених цілей стало «сприяння всеохоплюючій і сталій індустріалізації та інноваціям». Розвиток R&D тепер справа не тільки комерційного, але й соціального інтересу. У 2018 році глобальна цифра інвестицій в R&D розробки сягнула 1,7 трильйона доларів, з яких в Україні на розробки потрачено $2,5 мільйони. Очевидно, що українцям ще є куди рости: наразі в країні функціонують близько 110 дослідницьких центрів за даними дослідження від Unit City.

Натомість, бізнесу важливо розвивати R&D, адже це можливість ґрунтовно підійти до прийняття рішень і не витрачати великі суми грошей на продукт або функціонал, який не принесе бізнесу результатів. Валідація ідей і вміння відкидати нерелевантні часто не менш цінний навик, ніж генерація нових рішень.

Скільки вкладають в R&D технологічні гіганти?

Щоб оцінити важливість R&D відділу в компанії, достатньо поглянути на світових технологічних лідерів та їхні R&D центри.

Приміром, Amazon найбільший у світі рітейлер, що не заощаджує на R&D розробках. У 2017 році компанія витратила $22.6 мільярдів доларів на дослідження, метою яких є залучити нових користувачів та покращити вже наявні продукти. Дослідження здебільшого стосуються вдосконалення Amazon Web Services та голосового асистента Alexа. Зараз компанія працює над застосуванням “Computer Vision” технологій у супермаркетах самообслуговування Amazon Go.

У 2018 році Alphabet Inc. витратили $21.4 мільярди на розвиток та роботу свого R&D відділу, а це 15,7 % від річного прибутку компанії. Основна частина розробок пов’язана з удосконаленням уже наявних продуктів та сервісів компанії. Особливу увагу компанія надає розвитку рекламних (ad tech), хмарних та Machine Learning технологій. В R&D за останніми даними працювало 80,110 робітників і їхня кількість зростає кожного року.

Головний конкурент Apple, корейська компанія Samsung Electronic витрачає $15.2 мільярдів на наукові розробки. Один із найбільших R&D центрів компанії розташований у Києві, де понад 600 людей працюють над розробками, які допоможуть Samsung зберегти статус технологічного гіганта. Інвестиції в R&D центр складають близько $63 млн. Серед основних напрямів розробок українського Samsung R&D Institute — комп’ютерне бачення, технології розпізнавання об’єктів, інформаційна безпека та штучний інтелект.

Хто такий R&D спеціаліст?

Хороший R&D спеціаліст це кваліфікований інженер із науковою спрагою робити щось більше, ніж писати код. Адже працювати в R&D означає постійно навчатись та слідкувати за трендами в ІТ. Це інженер, який відчуває, що вже «виріс» зі свого стеку технологій та прагне розвиватися. Для R&D спеціаліста, в першу чергу, важливо вміти визначити прикладне бізнесове застосування найновішим науковим розробкам.

Що потрібно знати?

Спеціалізація R&D спеціаліста залежить від спрямування R&D відділу компанії. Це може бути Artificial Intelligence, Computer Vision, Machine Learning, Data Science, Embedded Engineering — тому обираючи місце роботи, проаналізуйте попередні розробки і продукти компанії та зіставте зі своїми знаннями, або напрямом, у якому ви хочете розвиватись.

Що цінується?

Науковий інтерес. R&D — це синтез науки та бізнесу. Тому для R&D спеціаліста важливо підтримувати постійний науковий запал — інтерес до нового та незвіданого.

Оut of the box мислення. Як би банально не звучало, креативність для R&D спеціаліста це “must have”. Часто інноваційність рішення полягає не тільки в тому, щоби придумати абсолютно новий продукт, а більшою мірою в оптимізації застарілих рішень і ефективному використанню технологій для найкращих бізнес результатів.

Бізнесова інтуїція. Цей навик пригодиться на етапі валідації ідей. Важливо вміти правильно розподіляти ресурси компанії на ті проекти й технології, які з найбільшою ймовірністю дадуть результат. Часто R&D використовують для тестування MVP продукту, адже професійний R&D спеціаліст повинен вміти спрогнозувати майбутнє проекту й обрати найбільш перспективний.

Скільки заробляють R&D спеціалісти?

В Україні середня зарплата дослідника з двома роками досвіду в середньому становить $1200. Приміром, у США ця цифра відрізняється — R&D інженери в середньому заробляють $80,000 в рік. Варто пам’ятати, що в Україні сфера R&D є досить новою. Однак, з розвитком галузі потреба в інноваціях, а відповідно і спеціалістах зростатиме. Якщо ви бачите своє майбутнє в R&D, зважте всі «за» і «проти» професії R&D спеціаліста й шукайте можливості.

Де цьому навчитись?

Для того, щоби на практиці зрозуміти, як працює R&D відділ в ІТ-компанії, варто взяти участь у Artificial Intelligence & Computer Vision Summer Camp від Abto Software. Це перший в Україні літній навчальний інтенсив із штучного інтелекту та комп’ютерного бачення для студентів 3-5 курсів, аспірантів та випускників технічних спеціальностей. Стажування триває 1 місяць, а викладають на інтенсиві спеціалісти з AI, CV та ML. Упродовж цього інтенсиву учасники прослухають курс лекцій та працюватимуть над власними проектами. Загалом, більше 50% випускників інтенсиву отримують пропозицію долучитись до команди, після завершення інтенсиву. Реєстрація на інтенсив триває до 1 липня.

Авторка матеріалу: Марія Шутак