Чи справді бігати — корисно, особливо для тих, хто працює в ІТ? Як робити це правильно? І як почати, щоб не лише не кинути, але і полюбити біг? Про свій досвід розповів Влад Підкович, .Net Developer та президент Abto Run Club.

Влад Підкович, .Net Developer та президент Abto Run Club

Як все почалось

“Бігати я почав 3 роки тому — якраз в той період, коли прийшов у Abto Software. Цьому посприяв мій друг. Одного разу він запропонував взяти участь у Nova Poshta Kyiv Half Marathon від Run Ukraine, а оскільки мені завжди цікаво пробувати щось нове, я погодився.

Часу на підготовку було мало: зазвичай до півмарафону готуються кілька місяців, а в нас було лише близько трьох тижнів. Та і тренувались ми не професійно: оскільки друг мав кращу підготовку, ми разом бігали в його темпі. В результаті мені було важко, адже я бігав надто швидко як для своїх можливостей.

На півмарафоні зі мною трапилась цікава ситуація — я запізнився на старт. Перед самим забігом ми з другом вирішили сходити в туалет, однак, як і на будь-якому івенті, там були дуже великі черги. І ось ми стоїмо, аж раптом чую — відлік. В результаті я запізнився аж на 4 хвилини. Вийшла картина: я вибігаю у стартову арку, а вже натягують стрічку для наступного забігу. Навколо люди, всі кричать, плескають — і я біжу один.

Я не був впевнений, чи мені вдасться пробігти усю дистанцію. Моїм максимумом на тренуваннях було 16 км, а півмарафон — це 21 км. Однак на івенті все далось легше — я не лише пробіг, а і показав доволі непоганий результат. Навіть враховуючи запізнення, я обігнав велику кількість людей, що додало мотивації.

Саме тоді я зрозумів, що біг — це круто і потрібно продовжувати.

Про Abto Run Club

Хоч на момент проведення мого першого півмарафону я вже працював у Abto Software, про існування Abto Run Club я не знав. Дізнався вже на трасі: коли добігав останні кілометри, побачив учасника у футболці з логотипом компанії.

Abto Run Club — це спільнота однодумців, де завжди можна знайти підтримку та поради. Серед учасників є люди з різною підготовкою, які поділяться досвідом та допоможуть правильно поставити тренувальний процес. За досягненнями клубу можна слідкувати на Strava.

Зазвичай ми зустрічаємось та обговорюємо різні старти, де було би добре пробігтись усім клубом. Часто підтримуємо локальні львівські забіги. Буває, запрошуємо гостей: наприклад, організаторів змагань або людей з інших бігових клубів.

Після забігів ми традиційно збираємось на каву: ділимось емоціями, обговорюємо результати тощо. Це дуже об’єднує та заряджає мотивацією. Крім цього, компанія підтримує наші ініціативи: допомагає в забігах, робить клубні футболки з логотипами тощо.

Цього року планували разом відвідати якийсь закордонний старт — обрати цікаву країну та поєднати івент зі спортивним туризмом. Однак поки ситуація ускладнилась через карантин. Тому швидше за все цю ідею ми реалізуємо вже наступного року.

Про тренування

Після першого півмарафону я дуже загорівся бігом — буквально за місяць пробіг ще один півмарафон, а згодом ми з другом записались на тріатлон. Я настільки захопився бігом та участю у спортивних подіях, що мені не хотілось зупинятись. Тому розвиватись у цьому почав дуже стрімко.

Спочатку я багато читав про біг в інтернеті та почав регулярно тренуватись. Бігав або сам, або з другом, коли у нього був час.

Зараз стараюсь виходити на пробіжки хоча би кілька разів на тиждень. І зимою, і літом тренуюсь на природі — найчастіше в парку або лісі. Як на мене, це набагато корисніше, ніж пробіжка в залі.

Коли бігаю, стараюсь чергувати різні види тренувань. Іноді це може бути довгий легкий крос без сильного навантаження на низькому пульсі — так тіло тренується бігати на довгі дистанції. Бувають інтервальні тренування, які можуть проходити на стадіоні — тоді потрібно бігати на 90% пульсу від свого максимуму. Такі тренування допомагають збільшити швидкість та витривалість. Також іноді проводжу темпові тренування з помірною інтенсивністю.

Вдома стараюсь робити вправи з власною вагою: присідання, відтискання, планку тощо. І це також дуже важливо, адже в біг — це не лише швидкість, але і загальний стан всього тіла.

Про мотивацію

Моя основна мотивація — це спільні пробіжки, емоції та підтримка. Завжди веселіше все робити разом, ніж самому. Я мав досвід поїздок на події в соло, але відсутність підтримки справді нагнітає. В порівнянні, коли у тебе є однодумці з якими можна поділитись — це зовсім інші відчуття. В цьому плані мені дуже допомагає наш клуб.

Крім цього, біг затягує сам по собі. Нещодавно читав наукове дослідження про “кайф бігуна”. Під час довгої пробіжки тіло переживає мінімальний стрес та починає виділяти ендорфіни, від яких з’являється відчуття легкості — як фізичної, так і ментальної. І я це відчуваю на собі.

Під час тренування я абстрагуюсь від телефону, соцмереж, роботи. Маю час подумати та розвантажити мозок. Наприклад, в мене буває таке, що на роботі є завдання, яке я довго не можу вирішити. А під час пробіжки раптово може прийти ідея як це зробити. В цьому, крім очевидної користі для здоров’я, бачу для себе найбільшу перевагу бігу.

Поради новачкам

  • Починай поступово

Я і сам допускався помилки на початку, коли бігав надто швидко від того, що я міг. Спершу ти цього не відчуваєш, але згодом накопичується втома. Ти звикаєш, що бігати можна лише швидко і ніяк інакше. Однак дуже скоро втома переважує і бажання бігати може зникнути.

Тому для початку я би порадив прислухатись до організму та не стрибати вище голови. В жодному разі не можна намагатись бігати через силу. Тренування мають приносити користь для здоров’я, тому спершу варто навчитись бігати повільно та просто насолоджуватись процесом, а вже потім — ставити рекорди.

  • Зареєструйся на подію

Коли ти лише починаєш, результат одразу не прийде. Це може сильно демотивувати — дехто навіть через це кидає бігати. Тому я би порадив зареєструватись на івент чи змагання.

Коли на горизонті з’являється мета, йти до неї набагато простіше. Крім цього, якщо ти заплануєш досягнути якогось результату і в тебе все вийде, ти 100% зарядишся і захочеш займатись тим далі.

  • Обери правильне взуття

Перші рази можна бігати майже в будь-чому. Однак для постійних тренувань варто купити хороше бігове взуття, щоб під час пробіжки не думати, що тобі десь щось тисне чи натирає.

  • Не забувай про перерви

Відпочинок — це дуже важливо. Не можна щодня навантажувати одні й ті ж м’язи, адже організм не встигне відновлюватись. Тому старайся чергувати програми тренувань.

  • Шукай нові маршрути

Коли зрозумієш, як тобі подобається бігати, старайся відкривати нові локації — адже постійно бігати по тому самому маршруту нудно. Крім цього, це дозволить тобі щоразу змінювати навантаження та звикати до нового покриття.

  • Поєднуй біг та туризм

Можна шукати події відповідно до місць, які би тобі хотілось відвідати. Більшість закордонних івентів проходять у визначних місцях. Наприклад, в Парижі майже весь забіг відбувається у центральній частині міста. Завжди цікаво побувати в якомусь місці перший раз та провести собі екскурсію, беручи участь у забігу.

  • Пам’ятай, для чого ти це робиш

Біг — це проєкт, в який ти інвестуєш. Тому пам’ятай, що інвестуєш ти в першу чергу в себе”.

Хочеш долучитись до Abto Run Club?

Напиши Владу у Facebook 🙂

 

Текст: Марина Романцова