Професійний шлях. Що потрібно, щоб стати хорошим дизайнером? Наскільки важлива самоосвіта? Розповів наш Senior UX/UI Engineer Руслан Черних.

Руслан Черних, UX/UI Engineer. В Abto Software працює 2,5 роки.

Про початок

“Я працюю в ІТ вже понад 10 років. Профільної освіти не маю: за першою спеціальністю я театральний режисер, а за другою — філолог. До ІТ мав художній досвід та близько 8 років займався виготовленням та реставрацією вітражів. Саме там, крім роботи руками, почав застосовувати можливості графічних редакторів, що на той час було досить нестандартним та новим інструментом для художника-вітражиста.

Усьому, що знаю та чим користуюсь у теперішній діяльності завдячую самоосвіті та практиці. Встиг спробувати себе у графічному, 3D, гейм дизайні, проєктуванні та дизайні інтерфейсів (веб, десктоп, мобільні додатки, POS-термінал тощо).

Мій професійний шлях стартував у 2008 році. Коли почалась фінансова криза, замовлень на вітражні поменшало, тому я вирішив змінити професію. Став шукати роботу у сфері, в якій вже мав як теоретичні знання, так і навички роботи із дизайнерським софтом.

Знайомі запросили до компанії одного з інтернет-провайдерів — там спочатку працював із дизайном поліграфічної рекламної продукції, корпоративним стилем та ілюстраціями. Згодом відкрив для себе новий напрям — вебдизайн.

Інтерфейси — це те, з чим ми маємо справу щодня: месенджери, веб сервіси, ігри, інструменти для роботи тощо. Усі вони є посередниками між функціями, алгоритмами, технологіями та кожним із нас — користувачами.

Але як зробити так, щоб людині було комфортно? Як оптимально, логічно та очевидно реалізувати цілі, функціонал програмного продукту в інтерфейсі, направити користувача правильним шляхом та вирішити потреби замовника? Не забуваючи про те, що рішення має виглядати гармонійним та актуальним.

Шукати відповідь на усі ці запитання має UX/UI дизайнер. У порівнянні з графічним дизайном, у дизайні інтерфейсів інші інструменти та підходи до роботи. Крім цього, кожен новий проєкт — це виклик, який постійно підштовхує професійно рости.

Специфіка роботи дизайнера в ІТ

В цій сфері головне вміти гнучко працювати із замовником та командою. На аутсорсі дуже висока динаміка, тому в залежності від ситуації потрібно швидко зорієнтуватися та прийняти рішення. Десь піти на компроміс, а десь, буває, навіть проти свого бачення. Однак я прихильник такого підходу, що навіть якщо від тебе не вимагають ініціативності, але ти знаєш, що в цьому моменті можна зробити краще, треба це пояснювати та проявляти.

В Abto Software я отримав досвід роботи зі складними проєктами та вузькоспеціальними інтерфейсами у тісній співпраці із розробниками та замовниками. Мав досвід роботи із R&D департаментом. Вважаю, що участь у таких проєктах — це надзвичайно цікава можливість випробувати себе у реалізації складних UX/UI задач та отримати унікальний досвід. Адже така робота — це завжди гіпотези, версії, нетривіальні задачі, пошук рішень та прокачка власних скілів.

Типовий робочий день

Як і більшість айтішників, я працюю по +- 8 годин на день. У Abto Software немає жорсткого фіксованого графіка, тому розподілення робочого часу гнучке.

Нас у команді четверо — двоє (включно зі мною) працюють на full-time, а ще двоє — на part-time. Окрім основної роботи, я виконую функції Team Lead: займаюсь розподіленням тасків серед дизайнерів, слідкую за їхнім навантаженням, розв'язую питання комунікації з менеджерами тощо. Маю досвід у менторстві.

У не карантинні часи мій робочий день починався з кави та неформального спілкування. Згодом я складав графік на день та починав виконувати заплановані задачі. У карантинний період живе спілкування довелось замінити на переписки та скайп-коли. Довелось пригадати досвід фрілансу 🙂

В Abto Software я працюю вже близько 2,5 років. За цей час я помітив, що дуже сильно виріс професійно. Наприклад, на фрілансі я не мав досвіду працювати на кількох великих проєктах одночасно. А саме така складна паралельна робота спонукає до розвитку. Ти маєш налагодити свої дизайнерські процеси та швидко синхронізувати все з командою та замовником. Це свого роду челендж, який мені дуже цікаво вирішувати щодня.

Про труднощі та переваги у професії

Робота UX/UI інженера складається з двох частин. UI — це технічна сторона, яку, на мою думку, не так важко опанувати. А от UX — це дослідницька робота, аналіз, продумування та висування теорій, їхня перевірка та тестування. Тут треба зрозуміти кінцевого користувача та замовника: що саме їм потрібно та як це вигідніше подати. Це мікс із маркетингу, соціології, дослідницької роботи та творчості. І саме це в роботі мені подобається найбільше.

Серед труднощів можу виділити наступне: якщо ти дизайнер, ти не можеш залишатися осторонь. Не можна лише базово ознайомитись із тематикою проєкту — треба зануритись глибше. Іноді це буває важко, особливо якщо проєкт із дуже специфічної сфери.

Таким став один із моїх перших проєктів на Abto Software, пов’язаний з геодезією, будівництвом та просунутими технологіями. Тоді я мав дуже поверхневе уявлення про все це, тому деякий час моя робота складалась із детального вивчення теми.

Тобто, якщо ти стикаєшся із досить специфічними проєктами, доведеться вивчати сферу діяльності, адже ти маєш добре розуміти свого користувача. Для когось це може бути складно.

Але, як на мене, це теж цікаво. Коли ти починаєш розуміти, як все працює, ти навчаєшся нового. Складні моменти тим класні, що вони спонукають їх вирішувати. Так ти стаєш досвідченішим і професійнішим, як спеціаліст.

Як стати хорошим дизайнером

Головне — не боятися труднощів. І навіть якщо справа виглядає дуже складною, треба приймати виклик і не відступати назад.

Не варто ускладнювати. Це така істина. Не зважаючи на те, наскільки складна функціональність, все має бути доступним. Як в живописі найскладніші напрямки — це мінімалізм, абстракція тощо, так і в дизайні інтерфейсів — чим простіше, тим професійніше. Адже візуально легкий і гармонійний інтерфейс, навіть у функціонально складних задачах, потребує високого професійного рівня дизайнера.

Також потрібно розвивати емпатію до користувача. Ти маєш знати, як він чи вона працюватимуть з твоїм софтом, тому потрібно зробити все максимально зручно.

Новачкам раджу багато дивитися, читати та слідкувати за актуальними трендами в дизайні. Робити це просто: всі ми користуємось інтерфейсами, у всіх на телефонах стоїть багато різного софта. І кожен може сказати, чим користуватись зручно, а що можна покращити. Спостерігати, помічати цікаві рішення, аналізувати незручні та недружні інтерфейси — хороше щоденне тренування. Так напрацьовується UX-бачення.

Також важлива самоосвіта. Будь-яка спеціальність в ІТ вимагає постійного навчання, адже це досить гнучка сфера, в якій увесь час з’являється щось нове. Важливо бути “в темі” актуального в технологіях, дизайн системах, інструментах, адже це — одна з найголовніших якостей хорошого спеціаліста.

Якщо підсумувати, дизайнер має бути спостережливим, вміти аналізувати та ставитися до роботи, як до великого дослідження. UX/UI дизайнер — це не лише людина, яка якось там розбирається в кольорі та може намалювати картинку. Це такий самий інженер, як Front-end Back-end Developer, але той, який досліджує цілі продукту, потреби користувача, вимоги та умови проєкту. Плюс це творчість та багато комунікації 🙂

Корисні ресурси для початківців

Статті/ресурси

Особисто я передивляюсь Dribble, Behance, статті на Habr та інше.

Новачкам раджу тренувати око і накопичувати базу щодо всього, що стосується інтерфейс інженерії — побачив щось цікаве та думай, що у цій знахідці крутого/несподіваного або що саме викликає дисгармонію, як це зроблено,

Також треба бути up to date в актуальних тулзах для розробки та прототипування. Шукати що нового на Google Fonts та в операційних та дизайн системах від Google та Apple.

Також порадив би читати, слухати, дивитись блоги по UX/UI тематиці. Та й, звісно, гугліть по поточних робочих задачах, коли потрібні ідеї чи приклади для натхнення.

Відеоблоги/виступи

Відеоблоги для дизайнерів… Обирайте по своїх потребах та смаку, навчальні та для натхнення. Для прикладу можу порадити виступи TED:

  • The first secret of design is ... noticing → https://bit.ly/37H2njT;
  • Simplicity sells → https://bit.ly/3ejUBPs;
  • Intricate beauty by design → https://bit.ly/2Bkfg7d”.

 

Текст: Марина Романцова