Надіслати резюме

Уявлення про маркетинг в ІТ є доволі розмитим. Все тому, що маркетолог, наче жонглер, маневрує безліччю обов’язків та функцій. Наскільки складна ця професія і кому припаде до душі? Команда маркетологів Abto Software – Ірина Коркішко (Head Of Marketing), Роксолана Лущак (Digital Marketing Manager) та Анна Іовенко (Content Manager) – діляться досвідом і секретами успішного опанування перспективної сфери діяльності.

Коли все починається з цікавості

Ірина: “Працюю в маркетингу з 2012 року. Професію не обирала. Так історично склалося після того, як знайомий запросив на практику в компанію, де він уже працював. До того я була журналісткою в аналітичному виданні, і перспектива спробувати попрацювати з текстами для реклами мені здалась цікавою. І хоча саме з тією компанією не зійшлося, з маркетингом я досі.

Власне, якби мені хтось раніше сказав, що це буде моя професія, я б розсміялась, адже зі сторони це заняття здається досить легким і несерйозним. Однак, випробувавши всі цікавості маркетингу на собі, зрозуміла: те, що мені легко вдається і подобається робити, – є якраз основним для маркетингу.

Крім безлічі активностей і потреби постійно тримати руку на пульсі численних новин і трендів (ніколи не буває нудно), доводиться постійно спілкуватися з великою кількістю людей, до чого я звикла ще з часів журналістики. Але головна цікавинка для мене – вимір результатів, адже успішний маркетинг вирізняється саме кількісними і якісними показниками. Потрібно постійно моніторити, аналізувати, створювати стратегії, шукати шляхи покращення. Це дуже виснажлива інтелектуальна праця, що потребує безперервної генерації ідей і рішень для складних ситуацій і задач. І це завжди цікаво”.

article img

Ірина Коркішко, Head Of Marketing

Роксолана: “Пам’ятаю, як на початку 2020-го, під час локдауну, все раптом перемістилося в онлайн, доводилося більшість часу проводити вдома, зокрема й через навчання (на той момент навчалася на другому курсі в університеті, напрям – комп’ютерні науки). Тоді почала все більше думати про те, з чого б я хотіла розпочати кар’єру, що мене справді цікавить. Планувала пройти курси з веброзробки. Та з часом все глибше зацікавилася тим, що відбувається після того, як сайт опиняється в мережі, чому запити ранжуються саме таким чином в пошуковику. В той же період соцмережі все більше демонстрували мені рекламні оголошення про таргетинг, SMM, SEO. Вирішила, що це справді може бути мені цікаво. Згодом зареєструвалася на курс з Digital Marketing. Привабило, що він охоплював основні теми, а найважливіше – було вдосталь практики.

По завершенню курсу та набравшись сміливості, паралельно допомагаючи знайомим, які розпочинали просувати свої невеликі проєкти в інстаграмі зі SWOT-аналізом та контент-планом для соцмереж (і накопичивши невелике портфоліо) вирішила, що час шукати постійний проєкт. Хотілося знайти роботу саме в ІТ-компанії, бо ця сфера мене цікавить. Почала відгукуватися на вакансії в DOU. Одна з найперших відповідей була саме від Abto Software. Мені дуже сподобалося позиціювання компанії, проєкти, а також процес рекрутингу та маркетингова команда. Подумала: “Вау, я дуже хочу тут працювати!” Тому, коли мені зробили offer, практично одразу погодилася. І от впродовж двох років продовжую свій шлях саме тут”.

article img

Роксолана Лущак, Digital Marketing Manager

Анна: “Я працюю на посаді Content Manager в Abto Software 2 роки. До цього також була дотичною до внутрішнього маркетингу ІТ-компаній, на посаді Technical Writer.

Мій шлях у сфері маркетингу почався ще до університетських часів: брала переклади на замовлення, від коротких Guest Post до Landing Page.

Чому саме ця спеціальність? Все просто – люблю писати”.

article img

Анна Іовенко, Content Manager

Про посадові обов’язки та зону відповідальності ІТ-маркетолога

Ірина: “Перелік завдань визначають цілі. Маркетинг працює як джерело генерації потенційних клієнтів для продажів. Це ключова задача. Попутно ми підтримуємо імідж бренду в онлайн та офлайн джерелах. А для отримання якісних клієнтів шляхом генерації лідів через сайт (й інші доступні нам джерела) потрібно проводити активності щодо контенту, SEO-оптимізації, реклами, SMM і т.д.. Ми маємо бути максимально широко і якісно представлені всюди, де тільки можна. До того ж ми консультуємо наших клієнтів щодо можливих варіантів просування їх продуктів.

Якщо описати те, що команда робить щодня, то це:
* підтримання роботи основного сайту, оперативне розв’язання проблем з ним;
* написання й оновлення контенту на сайті та інших медіа (платформи, конференції, списки, SMM), що включає постійний моніторинг і врахування SEO-ключів, їх оновлення;
* аналіз трафіку і конверсій, робота над спрямуванням зусиль до потрібних джерел;
* реклама;
* робота над потенційно прибутковими напрямками позиціювання, створення відповідних презентацій, прорахунок бюджетів;
* дослідження ніш, конкурентів, трендів і багато чого іншого.

Все, що повʼязано з генерацією нових клієнтів – наша зона відповідальності”.

Роксолана: “Буває по-різному. Розпочинала я з лінкбілдингу. Певний час була контент-менеджеркою, потім спробувала працювати з SMM. Тепер найчастіше працюю з SEO-оптимізацією, роблю дописи в соцмережах, часом перемикаюся на дослідження конкурентів та цікавих для нас тем. Втім, більшість моїх завдань пов’язана саме з SEO-оптимізацією”.

Анна: “Моя роль – створювати контент, що відображатиме сильні сторони нашої компанії, та, відповідно, приваблюватиме нових потенційних клієнтів.

Зараз я займаюся написанням статей для блогу, Case Study та Outreach-статей, що використовуються на сторонніх (Third Party) платформах, створенням Landing Page, поширенням посилання (Link building), а також розробкою стратегії на майбутнє. Це також передбачає спілкування з командою та спеціалістами, з якими я проводжу технічні інтерв’ю перед написанням Case Study”.

Що найбільше подобається маркетологам у їхній роботі

Ірина: “Найбільше люблю вимірювати результати, думати над стратегіями та оформлювати звіти з проаналізованими даними. Дуже приємно бачити результат!

Також приємно і виснажливо включати критичне мислення і пропонувати можливі варіанти розвитку подій, прогнозувати витрачені для цього зусилля”.

Роксолана: “Моя команда дуже професійна, комунікація в нас налаштована добре, тому працюється із задоволенням. Також, як бонус, працюю віддалено та з гнучким графіком, тобто можна розподілити свій робочий час так, як комфортно. Ще можу виділити такі пункти:
* результати своєї роботи бачиш досить швидко;
* різноманітних завдань практично завжди достатньо, щоб не втомлюватися від рутини;
* у сфері технологій завжди з’являються нові тренди, тому постійно шукаєш нові шляхи для просування та вивчаєш щось нове”.

Анна: “Я люблю свою роботу за те, що вона дозволяє мені проявляти свою креативну сторону та водночас ширше вивчати технічні аспекти ІТ-процесів”.

article img

Ірина Коркішко, Head Of Marketing

Hard Skills та Soft Skills, без яких не обійтися

Ірина: “Для маркетингу головне – цікавість, бажання вдаватися у деталі й розбиратись, наснага до боротьби з рутиною і кризами ідей та вроджений трудоголізм. Решта приходить з досвідом.

Також у сучасних реаліях гарному маркетинг-спеціалісту потрібні мови, зокрема англійська, адже це універсальна мова для бізнесу, і чим краще ти нею володієш – тим більше карт у тебе на руках”.

Роксолана: “Щодо hard skills, варто виділити таке:
1. Загальні навички: робота з офісними програмами, засобами для відеоконференцій, Trello та Slack – вони необхідні для будь-якої ролі, не тільки для маркетолога.
2. Вміння користуватися інструментами для аналітики: Google Search Console i Google Analytics, а також SEMrush, Ahrefs та схожими для проведення дослідження ключових слів, моніторингу рейтингу сторінок, проведення аудиту сайту тощо.
3. Впевнене користування соцмережами, використання інструментів для створення та планування дописів, моніторингу ефективності та взаємодії користувачів з контентом.
4. Знання англійської: галузь динамічна, часто з’являються нові дані, здебільшого описані англійською. Якщо працюєш з іноземними замовниками, то вся комунікація теж відбуватиметься англійською.

Серед іншого, в роботі важливі тайм-менеджмент та відкритість до змін”.

article img

Роксолана Лущак, Digital Marketing Manager

Анна: “Content Manager повинен працювати в команді, тому основні soft skills:
* комунікабельність та гнучкість;
* вміння приймати критику.

Говорити про hard skills можна довго: від володіння MS Office та іншими необхідними інструментами до розуміння аспектів маркетингу та тонкощів написання тексту, зокрема знання основ та таких нюансів як сленгу, розуміння стилів та інше”.

Чи можна стати маркетологом без профільної освіти

Ірина: “Я за освітою – інженер-механік. Відтак, не вважаю наявність профільної освіти обовʼязковим критерієм для входження у професію. Винятки – лікарі та пілоти”.

Роксолана: “Профільна освіта – це дуже добре: отримуєш хорошу базу знань та необхідні вміння, маєш зі старту кар’єри розуміння того, що в тебе виходить краще. Проте, в наш час вона не обов’язкова. Існує багато курсів, легко знайти свою нішу. Головне – бажання та наполегливість. Кажу це як людина, яка взагалі навчалася на технічній спеціальності, але обрала digital-маркетинг”.

Анна: “Щодо освіти, диплом філолога чи перекладача – це must-have, проте ще не гарантує відповідного знання іноземної мови та вміння писати текст”.

article img

Анна Іовенко, Content Manager

Поради для новачків, які мріють почати кар’єру в ІТ-маркетингу

Ірина: “Варто спробувати піти кудись на практику, зануритись в деталі, осягнути нюанси. Потрібно знайти те, що тобі подобається – і горіти цим. А вже коли ти відчуваєш, що тобі бракує якогось розуміння, навичок чи знань, ти сам прекрасно розберешся куди іти та що робити, де набиратись досвіду”.

Роксолана: “Для початку можна переглянути декілька відеокурсів на різні теми: від роботи з WordPress до роботи з соцмережами, щоб зрозуміти загальну картину.

Раджу ще платформу Google Digital Workshop: там запропоновані безплатні курси для розвитку цифрових навичок. А після проходження курсу з основ цифрового маркетингу можна отримати сертифікат, який зможеш прикріпити в резюме, а це вже неабияк допоможе при пошуку роботи.

Також згадую, як на початку кар’єри співбесіди видавалися мені чимось геть незрозумілим, тому, щоб заспокоїти нерви та трохи підготуватися, досліджувала компанію, що кличе на співбесіду, а також повторювала досить загальні теми, бо здавалося, що від хвилювання все найпростіше може вилетіти з голови. І це справді допомагало почуватися впевненіше.

Тому раджу повторити основи, подумати над своїми сильними та слабкими сторонами в роботі, а також над питаннями до рекрутера/людини з команди, щоб зрозуміти свої очікування та спробувати передбачити те, який досвід співпраця в тій чи іншій компанії може потенційно принести.

Анна: “Вивчайте тексти улюблених пісень, дивіться кінострічки без перекладу, багато читайте та спілкуйтеся з іноземцями.

Для цієї роботи необхідне відчуття мови та свій стиль написання, а все, що стосується сфери маркетингу, можна вивчити в процесі”.

    Напиши нам