Надіслати резюме

Про початок

«Я потрапила на менторську програму Abto Software в листопаді 2021 року. В той час я навчалась на 3-му курсі у ЛНУ ім. Івана Франка факультету прикладної математики та інформатики за спеціальністю “Системний аналіз”.

Я активно шукала можливості почати кар’єру або покращити наявні навички — надсилала резюме у різні компанії, заповнювала заявки на курси та навчальні програми. Деякі мені відповідали, деякі ні. З тих заявок, які відгукнулись, часто траплялись такі, які не резонували з моїми потребами чи навичками, які я хотіла здобути. Однак на програмі менторства від Abto Software я знайшла те, що мене зацікавило, а саме можливість познайомитись із розробкою Computer Vision та Artificial Intelligence. 

Відбір проходив у кілька етапів: HR-співбесіда, технічне інтерв’ю та розв’язання алгоритмічних задач. Протягом цих етапів обрали найсильніших кандидатів, яких згодом запросили на перше заняття. Вже там я познайомилась з іншими учасниками та нашими кураторами: Олександром Маковейчуком (Dr. Sc., Tech Lead) та Миколою Барановим (R&D Engineer).

Дана Зарецька, Junior R&D Engineer

Як відбувалась програма

Темою моєї курсової було розпізнавання користувача за голосом, тобто аудіоаутентифікація людини в рамках системи розумного будинку. Моєю задачею стало створення алгоритму середньої складності, який би зміг обробити та оформити вхідні дані — тобто розпізнати людину за певними параметрами та характеристиками її голосу. 

Сам робочий процес відбувався так. Щотижня ми з менторами мали дзвінок, на якому ділились своїми труднощами та результатами. Також могли попросити поради чи поставити запитання. Крім цього, в будь-який момент кожен з учасників міг написати менторам в Slack. 

Частіше з нами контактував Микола: запитував, як наші успіхи, скидав матеріали. Особисто для мене вони були дуже допоміжними, адже торкались вузьких тем, які я використовувала у роботі. Крім цього, я доволі часто писала менторам та запитувала те, чого не знала. При написанні алгоритму це мені дуже допомогло, а також привнесло елемент навчання (хоч класичних лекцій на менторській програмі не передбачено). 

Так тривало два місяці. За цей час ми встигли написати технічну частину та дійти до програмної реалізації. Далі ще два місяці залишалось на оформлення курсових у потрібний формат та підготовку до захисту. У фіналі ми провели презентацію наших робіт всередині компанії та послухати думку практиків, які щодня під час роботи стикаються з технологіями, які ми використовували у курсових.

Про старт кар’єри

Я отримала офер ще під час проходження менторської програми. HR-и Abto Software написали мені та запропонували позицію Trainee Reserch Engineer у R&D відділі компанії. Моєю задачею стала робота над власними невеликими дослідженнями в рамках певних проєктів. Компанія та сам відділ зацікавили мене ще від початку менторської програми, тому я одразу погодилась.

Чому запросили саме мене? Я старалась проявляти активність, адже мене справді цікавила тема, над якою я працювала. Якщо виникали запитання, я ставила їх протягом всієї програми. Крім цього, старалась вивчати все, що нам скидали ментори. 

Вважаю, що менторська програма суттєво допомогла мені в отриманні першої роботи в ІТ. Під час написання програмної реалізації я дізналась багато нового та отримала практичний досвід роботи з нейронними мережами та математичними методами аналізу даних. Я змогла заглибитись у цю тему, тому навіть якби не отримала офер, все одно цінувала б цей досвід, адже нові знання це завжди класно. До того ж отриманні навички знадобились мені в роботі, адже я почала працювати з нейронними мережами не з нуля. 

Щодо кар’єрного зростання, то я помічаю цей ріст. Я починала із доволі простих задач, однак з часом мені стали довіряти все складнішу роботу. Тепер я працюю над тасками, які дотичні до домену комп’ютерного зору. Починала я з досить скромними знаннями у цій області, але я поступово заповнюю усі пробіли, тому маю можливість братись за складніші завдання. 

В майбутньому я планую й надалі будувати експертизу в комп’ютерному зорі та нейронних мережах. Насправді у мене є великий простір для розвитку, адже існує багато речей, які я не знаю та які потрібно вчити. Я хочу стати досвідченішим спеціалістом та спробувати свої сили у багатьох різних проєктах. Також задумуюсь над магістратурою.

Дана Зарецька, Junior R&D Engineer

Робота VS навчання

Великим позитивом Abto Software є лояльність компанії до студентів. 

В моєму кейсі, і тімлід, і тіммейти заохочують до навчання та вважають, що чим більше розумних сертифікованих освічених людей працюватиме у команді, тим краще це впливатиме на виконання проєкту та рейтинг компанії. Вони завжди ставляться з розумінням, якщо потрібно “вилетіти” кілька годин на пари, чи взяти вихідний через іспити.

Тому поєднувати роботу із навчанням для мене не складно. Особливо враховуючи, що більшість пар проходять дистанційно.

Як успішно завершити менторську програму та почати кар’єру в ІТ

Моя головна порада — не лінуватись 🙂 В процесі доведеться багато читати та вчити, і не лише цікавого, а й складного. Потрібно усвідомити логіку та не просто скопіпастити рішення, а зрозуміти розв’язок. 

Загалом, можу виділити наступні речі, які допомогли мені на моєму шляху: 

  • Готуватись до співбесіди. На будь-якій подібній програмі є вступний етап, до якого потрібно серйозно підготуватись. В моєму кейсі — я зосередилась на тому, що знала, та поглиблено вивчала те, що могло знадобитись на програмі.
  • Планувати час. Не варто сідати за виконання задач в останній вечір чи за два вечора перед здачею. Краще розтягувати це задоволення на тиждень 🙂 Так накопичуватиметься і результат, і знання, і запитання. Ти не втомлюватимешся і загальний результат буде ефективнішим. 
  • Ставити запитання. Звісно, не йдеться про елементарні речі, які можна легко загуглити — такі треба дійсно гуглити. Однак складніші моменти чи теми варто розпитувати та просити пояснити.
  • Докладати зусиль. Шукати всю можливу літературу на тему, яка тебе цікавить. Досліджувати методи обробки даних та те, з чим доведеться працювати. Показувати, що тобі цікаво і це те, чого ти дійсно хочеш. 
  • Комунікувати з людьми. Варто не просто показувати свою зацікавленість, а дійсно цікавитись тим, що робиш. Якщо ти не “гориш” темою, яку обрав/ла — то не варто витрачати свій та чужий час. А якщо тобі цікаво, то не варто соромитись показувати це. Навпаки, краще активно рухатись вперед, ставити собі цілі та намагатись їх досягти».

 

Про початок

«До початку менторської програми я працював у Abto Software понад 2 роки на позиції Full Stack .Net Developer. Разом із тим, я навчався на 5-му курсі в ЛНУ ім. Івана Франка факультету прикладної математики та інформатики за спеціальністю “Комп’ютерні науки”. 

Подати заявку мене надихнула моя одногрупниця, яка успішно пройшла менторську програму у 2020 році. Мені сподобалось те, що вони вивчали, тому я вирішив випробувати власні сили. Крім цього, для мене це кардинально новий напрямок, адже в роботі я не так часто стикався із комп’ютерним зором та штучним інтелектом. 

У моєму кейсі відбір проходив простіше. Для мене не проводили HR-співбесіду, адже у компанії мене всі знали. Втім, технічну співбесіду та розв’язання алгоритмічних задач я складав разом зі всіма. 

До початку програми додатково нічого кардинально нового я не вивчав. Лише повторив найбільш очевидні речі, які могли знадобитись. Наприклад, я знав, що ми використовуватимемо Python, тому повторив синтаксис та додаткові бібліотеки (такі як TensorFlow та OpenCV). Решту я і без того знав з університету та робочої практики. 

Як відбувалась програма

Менторська програма мала три основні етапи: відбір, написання технічної частини та оформлення тексту роботи.

Етап написання програмної реалізації пройшов під керівництвом Миколи Баранова — він виступав технічним експертом. З середини жовтня та до початку січня ми працювали над програмною реалізацією нашого проєкту. На кожній зустрічі із ментором ми будували чіткий план та пункти, за якими будемо його реалізовувати. До речі, загальний лейтмотив проєкту був спільним для всіх — ми працювали над системами для розумного будинку. Втім, теми для кожного учасника ментори підібрали індивідуально. Моєю була система аутентифікації на основі частково прикритого обличчя. 

Перше, що потрібно було зробити — це знайти відкритий датасет, з яким ми будемо працювати. Для моєї роботи використали дані з Kaggle. Там налічувалось близько 90 тисяч фото, які ідеально підходили під мою задачу.

Після цього ми почали робити огляд чинних технологій. Микола Баранов провів невеличку лекцію та показав, як працює його власний пет-проєкт. Ми зрозуміли, як все повинно виглядати, тому далі почали досліджувати наявні реалізації. Крім цього, щотижня зідзвонювались з менторами: ділились результатами та ставили запитання. Так, до Нового року ми вже мали готовий робочий код. 

В моєму кейсі вийшов невеличкий факап. Точність мого рішення в першому варіанті реалізації складала лише 37%. Для курсової роботи цього було достатньо, однак я вирішив допрацювати його. До завершення першого етапу менторської програми залишався лише місяць, однак з допомогою менторів я зміг покращити точність до 67%. 

Далі, з січня ми працювали над текстами наших робіт. Цей етап курував спершу Олександр Маковейчук, а згодом Анатолій Музичук (доцент кафедри програмування, PM). Два місяці ми насичували наші курсові контентом, готувались до захисту, а на завершення програми — презентували результати колегам всередині компанії. 

Тарас Бать, Full Stack .Net Developer

Про кар’єру після програми

Глобально менторська програма не змінила напряму моєї кар’єри (хоч мені й кілька разів пропонували перейти у R&D відділ 🙂 ). Втім, мене запросили наступного року виступити викладачем у CV&AI Summer Camp (щорічний літній інтенсив для студентів, які бажають глибше познайомитись зі штучним інтелектом та комп’ютерним зором). Також я вивчив декілька нових фреймворків та зрозумів, як R&D проєкти працюють з середини. 

Наразі я працюю над дуже цікавим проєктом, тому поки змінювати напрям не планую. Однак я вже знаю, що на мене чекають в R&D, тому розглядаю цей напрям як можливість для подальшого розвитку. 

Загальні враження від менторської програми

Менторська програма мені дуже сподобалась. Можливо, якби я потрапив на неї раніше, то дійсно обрав би для подальшої роботи R&D, адже це дуже крутий напрямок. До того ж писати курсову роботу на актуальну тему, маючи можливість отримувати настанови від крутих спеціалістів, це дуже цікаво, адже відкриває для тебе поради та інсайди з перших вуст. 

Крім цього, мені дуже сподобалось ставлення наших викладачів до учасників програми. Олександр Маковейчук був свого роду мотиваційним спікером для нас. Він завжди нас драйвив, був душею цієї програми. Також хочу зазначити вклад Миколи Баранова, адже він суттєво допомагав нам з реалізацією проєктів. Анатолій Музичук своєю чергою допоміг зекономити час з оформленням робіт, адже надав готовий темплейт (з титулкою, змістом тощо). 

І навіть коли траплялись факапи (наприклад, не встигали до дедлайнів абощо) ментори ставились з розумінням. Не казали, що ось, ти пропустив дедлайн, тому ми тебе виженемо. Навпаки підтримували — мовляв, ти зробив цю малу частину, однак ти молодець, надолужиш наступного тижня. Це дуже важливо, адже не заганяє людину і не відбиває охоту до навчання. Наші ментори шукали підхід до кожного, давали велику підтримку та мотивацію. І я за це їм дуже вдячний.

Тарас Бать, Full Stack .Net Developer

Поради для майбутніх учасників

Майбутнім учасникам менторської програми можу порадити наступне:

  • Розвивай soft skills. Це важливо для будь-якої HR-співбесіди, адже дозволить показати, що ти людина, яка може працювати з іншими. Не важливо, наскільки ти геніальна/ий, якщо не вмієш комунікувати з людьми. 
  • Працюй над розвитком алгоритмічного мислення, вивчи математичну базу. Це потрібно, щоб пройти технічний етап відбору. 
  • Будь вмотивованим/ою та дисциплінованим/ою. Крім роботи й навчання в університеті треба знаходити час вивчення матеріалів, які надсилатимуть під час менторської програми. 
  • Розвивай тайм менеджмент. Це знадобиться, щоб вдало побудувати план написання роботи та послідовно його виконувати.  
  • Ну і, звичайно, вчи англійську мову. Мова знадобиться для вивчення нових реалізацій та статей, адже більшість із них походить з англомовних джерел. Без знань мови ти нікуди не зможеш просунутись та не вивчиш нічого нового для себе». 

Текст: Марина Романцова

P.S. Як менторська програма допомагає почати кар’єру в ІТ — про свій досвід розповіла CV/AI Engineer Юліана Юрченко. Читай за посиланням!

    Напиши нам