СЕО та співзасновник Abto Software, Олександр Музичук, розповідає про свій шлях в ІТ, правила ефективності та заснування компанії.

Випадковостей не буває

Я навчався в ЛНУ ім. І.Франка, а прикладна математика - це фах, після якого для мене відкривалось багато можливостей. Та і здібності до точних наук були у мене в крові, адже мої батьки - математики. Навчаючись в університеті, я одразу з першого курсу почав працювати. Саме тоді з’явився проект, який ми ведемо і сьогодні.
На факультеті я познайомився зі Святославом Літинським, з яким ми навчались, і з того часу товаришуємо. Цікаво те, що початком нашої співпраці можна вважати участь у виставці університетських проектів “Комп’ютер і студент”, де ми зайняли перше місце. Уявіть собі, що це було в далекому 1999 році, коли технології ще не були на такому високому рівні. Після перемоги на виставці нас запросили працювати в невелику компанію.
Усі 9 місяців роботи в цій компанії допомогли нам здобути одну корисну навичку - ми навчились відстоювати свою позицію, адже, працюючи на півставки за 50 доларів, нам не хотіли виплачувати і цю суму.

Приземлення в Abto

Після роботи в цій компанії майже 3 роки я був девелопером в компанії Eleks, але весь цей час відчував, що рухаюсь в неправильному напрямку. Завершивши навчання на магістратурі, я поїхав до Нідерландів, де працював науковим співробітником в технічному університеті Ейндговена. Це була Postmaster Program, де в основному займались проектами великих комерційних компаній з різних індустрій. Ми проводили різноманітні дослідження та моделювання. Приміром, одним із їхніх проектів, що пов’язаний з бурінням, наразі займається команда з Abto. Оскільки, після досліджень та побудови моделей, цьому проекту була необхідна розробка ПЗ, а так як, університет цим не займався, то проект доручили мені. Також в Нідерландах я працював з такими компаніями, як Philips та ASML. Після завершення контракту я вирішив повернутись до України, адже у мене вже були проекти та бажання створити щось своє.
Мою ідею створити компанію підтримав і Святослав, який на той час працював з львівським авіаційно-ремонтним заводом. Також до створення компанії долучився Сергій Іванов, який навчався зі мною у фізмат ліцеї та закінчив Московський фізико-технічний інститут. Так ми, троє друзів, почали працювати над спільною справою та створили у 2007 році Abto Software.
На початку нашого шляху нам щастило, адже ми одразу знайшли швейцарських партнерів, які досі з нами співпрацюють. Вони допомогли нам з першим приміщенням на вулиці Зеленій. Однак, справи йшли добре і за 2 місяці ми переїхали до нового офісу. Цікаво, що це було тут, на вулиці Героїв УПА, тобто ми весь цей час мігрували по офісному центру, поки не зупинились там, де ми є зараз. Також, крім різних проектів в компанії, я є співзасновником проекту iCan (платформа для пошуку допомоги по дому), який існує незалежно від Abto та має свою команду, борд та інвесторів. Це український продукт з намірами вийти на глобальний ринок.

Авто, Абто чи ЕйБіТіО?

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018
Назва компанії виникла фактично випадково. Я, Сергій та Святослав - технічні люди, а не креативщики. Тому ми перебрали багато різних варіантів, намагались туди закласти якийсь сенс, і в результаті - знайшли свою назву “Abto”. По-перше, дуже класно, що вона розпочинається на А та В, оскільки, по алфавітних показниках ми всюди перші. По-друге, назва перекликається з автоматизацією. Насправді, зараз воно трохи конфузить людей, ми кілька разів хотіли провести ребрендинг назви Abto, але кожного разу ми приймали рішення, що залишаємось Abto Software.

Три аспекти цінностей Abto

На мою думку, людина несе цінності компанії щодня своїми діями та вчинками. Технологічність та науковість - це перший сегмент, який проявляється у нашій місії та візії. Другий - патріотизм, тобто думати про те, куди ми їздимо відпочивати, які товари купуємо та якою мовою ми спілкуємось. Приміром, якщо до нас пишуть з Росії, то ми напряму зазначаємо, що не працюємо з Росією. І це вже існує на рівні бізнесу, а не просто чиєсь особисте рішення.
Наш клуб бігунів Abto
А третій аспект - здоровий спосіб життя, який ми підтримуємо у нашій компанії: від спільних походів у гори до клубу бігунів, велосипедистів та команди з міні-футболу. Мені здається, що комбінація цих цінностей і створює ідеальний портрет не лише учасника нашої компанії, але й одиниці сучасного українського суспільства, яка б могла впливати на те, щоб Україна стала кращою та розвивалась.

Нас завжди цікавили складні проекти

Ми ніколи не хотіли робити сайти-візитки, бути веб-студією чи суто аутсорсинговою компанією. Ми - інженери з математичним бекграундом, а тому більшість проектів в компанії пов'язані з наукою. Новим кандидатам, не лише девелоперам, ми пропонуємо розв’язати задачки, щоб перевірити кмітливість та логіку. Це, в принципі, відображається і у нашій стратегії - працювати з науковими проектами. Деякий час ми займались більше аутсорсингом, однак, останні кілька років ми фокусуємось на наукоємних проектах, Computer Vision, АІ, Machine Learning. Це підтверджує і те, що ми прагнемо стати партнером NASA.

Ключ до ефективності

Крім роботи, я маю багато різних захоплень. Приміром, цікавлюсь всім, що пов’язано з екстремальним проведенням часу: від походів у гори в різні пори року до мотоциклів та автомобілів. От і наступний мій челендж також пов'язаний з горами - в середині серпня я їду на Монблан.
Сходження на одну з вершин

А ще я фанатію від спорту, адже отримую неабияке задоволення від цього процесу. Притому, що я не маю якоїсь конкретної мети. Однак, якщо тричі на тиждень я не піду на тренування, то не відчуваю себе повноцінним та не можу бути продуктивним. Зазвичай, моя адженда дня розписана так, що я ледь встигаю перевести подих - для мене це нормальний режим.

В мене немає якогось особливого ритуалу на початку робочого дня, адже кожен день не схожий на попередній. У роботі я використовую “to do list”, нагадування та календар, без останнього я б не вижив. Те, що є в календарі 100% буде, а те чого там немає - просто не відбудеться.

Для мене дуже важливим є ефективне використання часу, не лише в роботі, але й в побуті. Коли я приїжджаю на роботу, то як лікар ставлю руку на пульс, тобто дивлюсь, що прийшло на пошту за ніч та перепріоритизовую завдання в “to do list”. Однак, мій “to do list”, як правило, не завершується, адже він є глобальним. Цей період вже триває багато років, я не можу повністю закреслити всі свої завдання, оскільки, деякі залежать не лише від мене. Я роблю те, що встигаю, а решта відкладається на наступний день, який починається з того, що я знову перепріоритизовую всі завдання. Це і є моя формула ефективності.

Авторка матеріалу: Ірина Мацькова