Що робить рекрутер? Пише людям в Linkedin, чи переглядає резюме на Work.ua? Звучить надто просто. Намагаючись розібратися з усіма тонкощами професії, ми розпитали трьох професійних рекрутерів з Abto Software та Head of Recruitment and HR Department про специфіку їх роботи в mid-sized ІТ-компанії. Наші герої: Ольга Радзішевська,  Head of Recruitment and HR з 12-річним досвідом роботи в HR, Світлана Мудра, Senior Recruitment Specialist,  яка вже 9 років працює в рекрутингу, Анастасія Полтавська, рекрутер із майже п’ятирічним досвідом в HR та рекрутингу та Олена Сурма, яка працює у цій сфері 2 роки. 

У пошуках perfect fit: чим займається рекрутер

Рекрутер — це людина, що відповідає за найм нових працівників у компанію. Здається, що все просто, але це тільки на перший погляд. В обов’язки рекрутера входить цілий цикл завдань від першого повідомлення в Linkedin до моменту, коли новий Middle .Net Software Engineer відчиняє двері офісу в перший день роботи.
Світлана розповідає: “Робота рекрутера полягає  в тому, щоби не лише знайти потрібну людину, а продати проект та залучити потрібного спеціаліста в компанію.Ти маєш дуже велике поле, різні проекти, тому тут спрацьовує твоє вміння ще як сейла.

Справжній рекрутинг стається тоді, коли ти знаходиш для людини саме те, що вона шукала, у той же час задовільнивши потреби компанії. Коли ти бачиш, що людина щаслива на новому місці, вона знайшла простір, де може реалізовувати себе і розвиватись  — це відчуття варте того, щоб пережити усі складнощі в роботі”,  — ділиться Анастасія. 

Юрій Капковський, Святослав Літинський та Олександр Музичук на Company Day 2018

Рекрутер - не HR

Часто в компаніях плутають позиції HR та рекрутера. Або ж одна людина виконує обидві ролі. Олена мала можливість працювати як HR Generalist, так і суто рекрутером, тому знає, про що говорить:

У кожній компанії є різні позиції в HR-відділі. Залежно від особливостей компанії, обов’язки можуть відрізнятись. Я працювала як HR Generalist і до того ж виконувала обов’язки офіс-менеджера. Часто HR Generalist виконує обов’язки HR і рекрутера  50 на 50. Якщо компанія потребує небагато нових людей, об’єднувати ці позиції цілком посильно. Проте, в Abto Software ці функції розподілені: є відділ рекрутингу, є HR відділ, які підпорядковуються HR and Recruitment Department менеджеру. Рекрутер займається людиною до першого робочого дня. З моменту, коли працівник сів за своє робоче місце  — це вже робота HR".

Наш клуб бігунів Abto

Ольга Радзішевська вважає, що рекрутинг — це дуже перспективне заняття: “Нові люди завжди свідчать про розвиток компанії. Тому часто для компаній рекрутингові функції є пріоритетними. Коли обома функціями займається одна людина, на рекрутинг витрачають більше ресурсів, у той час як HR завдання страждають. Натомість, коли функції HR і рекрутингу виконують різні люди, є можливість гармонійно закривати обидва процеси. Адже не можна відкладати турботу про працівників на задній план.

Сходження на одну з вершин

6 кроків до нових талантів в Abto Software

За словами Анастасії, у Abto Software стандартна процедура full-cycle рекрутменту, що не типово для специфіки роботи рекрутера. Оскільки, часто процес пошуку та інтерв’ювання кандидатів розподілений між різними спеціалістами (HR або рекрутерами всередині команди). Це великий бонус для розвитку: працюючи в одній компанії, ти не обмежений ні в виборі вакансії, якою хочеш займатись, ні в обов’язках.

Рекрутер в Abto займається сорсингом (пошуком кандидатів), проведенням HR співбесід, організацією технічних інтерв’ю, розмов із замовниками, комунікацією щодо оферів, а також аналітикою ринку, складанням вакансій і публікуванням їх на потрібних каналах. Крім того, ми теж маємо можливість займатись внутрішнім рекрутингом. І часто цей рекрутинг нічим не поступається в цікавості зовнішньому.

"На відміну від інших компаній,  рекрутер в Abto Software веде людину від початку до кінця: від першого контакту до першого робочого дня. Мені такий підхід дуже подобається, тому що ти повністю залучений у процес. Так ти чітко бачиш свій вплив на результат і це тішить",  — наголошує Олена. 

Сходження на одну з вершин
В роботі ми використовуємо ATS (програми для роботи з кандидатами), де ведемо рекрутингову базу. Це спрощує нам життя: програма підтягує інформацію кандидата з LinkedIn, нам не треба це робити вручну. В цій же базі ми ведемо кандидата по прогресу. Кожен з рекрутерів бачить оновлення про тих чи інших людей. Це важлива тулза для командної роботи, наприклад щоб не писати повторно кандидату, який не зацікавлений, чи з яким вже спілкується інший рекрутер”,  — продовжує Олена. 

“У нашій рекрутинг-команді є така традиція. Ми малюємо сердечко навпроти кандидата якому ми надсилаємо офер. Ніби нічого особливого, це чисто символічно і так ми відчуваємо позитивно, що кандидат прийме офер. Коли офер прийнятий — тоді ми ставимо дату старту”, — каже Світлана. 

Do your homework

“Ти маєш бути готовий до будь-яких запитань від кандидата щодо відкритої позиції. Опису вакансії не завжди достатньо. Важливо знати такі моменти: скільки часу вже триває розробка на проекті, чи проект у стадії активної розробки, чи на етапі підтримки, хто в команді проекту, деталі про замовника. Професійний рекрутер вміє у процесі розмови визначити, що є важливим для кандидата і правильно розставляє акценти, відповідно до бажань співрозмовника. Не перестарайся з деталями. Якщо відчуваєш, що людині, скажімо, не цікаві плюшки компанії, не треба щосили намагатись розповісти все. Треба вміти відчувати співрозмовника”, — радить Олена.

Сходження на одну з вершин

Як зрозуміти, що рекрутинг для тебе

“Без любові до людей в рекрутингу важко, бо втрачається його сутність. І навпаки, якщо заряджаєшся від роботи з людьми, ти будеш шукати співпраці з ними.  Рекрутинг стоїть на межі між бізнес потребами і людськими потребами, то ж ми маємо чудову можливість навчитись балансувати в цих межах. Людям, які мають дар перемовин, відчувають, та, головне, люблять людей і мають трішечки терпіння, варто спробувати себе в цій справі. Якщо ти це любиш, то навіть після сотні невдач, ти повернешся до цієї роботи”,  — розповідає Анастасія.

“Якщо вибір стоїть між позиціями рекрутера та HR-менеджера, я раджу спробувати себе на позиції HR-Generalist. Виконуючи обов’язки двох позицій можна зрозуміти, що тобі до душі”,  — радить Олена.

Сходження на одну з вершин

Курси чи тільки практика: поради тим, хто робить перші кроки в професії

Світлана: “Стати рекрутером в ІТ зараз значно легше. Є безліч курсів, які готують рекрутерів. На хвилі популярності сфери, люди йдуть працювати рекрутером через непогані фінансові можливості. Але якщо ти не любиш людей, ця робота буде для тебе виснажлива”.  

Якщо рішення прийняте, Олена радить наступне: “Щоби мати теоретичну базу й уявлення з чим прийдеться працювати, треба пройти курси рекрутингу. Зараз у Львові є з чого вибрати: LITS, Logos, курси при компаніях — обирайте самі.  Інший спосіб —  піти працювати рекрутером на трейні позицію. Але з мого досвіду, потрапити на роботу без завершених курсів складно.

"Необов’язково чекати закінчення курсів, щоби почати надсилати своє резюме. Пошуком роботи варто зайнятись після проходження теоретичної частини. Головне активно шукати, бо для рекрутера співбесіда — це вже цінний досвід, який показує, як працюють рекрутери в інших компаніях”.

Сходження на одну з вершин

Які перспективи професійного розвитку у рекрутерів

Робота рекрутера має великий професійний потенціал. Кожна з компаній постійно потребує людського ресурсу. Тому якщо ти вмієш знаходити правильних людей, підбирати правильні ключики і формувати колектив —  ти будеш потрібен на ринку.  Рекрутинг —  це завжди різноманіття. Особливо зараз, коли в професії з’являється багато нових підходів, технік, можливостей розвивати свої навички. Можна розвиватися в напрямку консультування, тобто працювати не на одну компанію, а консультувати декілька, надавати послуги фрілансу. Або ж стати менеджером і керувати рекрутинговими процесами в компанії. Інший шлях — піти в суміжні ділянки: HR, Sales, маркетинг. Шляхів розвитку для рекрутера досить багато”, —  розповідає Ольга.

Розсмішити кандидата та не пустити в інший офіс: кумедні випадки в роботі

Олена ділиться своєю історією: “Деколи твої помилки йдуть тобі на руку, адже кандидат розуміє, що ти жива людина, а не просто рекрутер і розмова йде легше. Одного разу я спілкувалась із кандидатом, який у розмові був доволі холодний: спершу зацікавився вакансією, а потім ігнорував. Коли врешті він відгукнувся на моє повідомлення, я збиралась йому відповісти. Проте натиснувши Ctrl+V забула, що в буфері обміну в мене лежить не опис до вакансії, а рецепт сирника. Скайп, звісно ж,  відразу надіслав повідомлення. Надіслати простіше, ніж видалити. Поки я видаляла повідомлення, підтверджувала, що я таки його хочу видалити, і так, хочу видалити для всіх, співрозмовник уже реготав. Зате після цього курйозу ми з ним спокійно перейшли на ти, обговорили вакансію та врешті він прийшов до нас на співбесіду.”

Ольга теж розповідає кумедну історію: “Одного разу я покликала на співбесіду дівчину, яка б мала працювати з клієнтами. Настав час співбесіди, а кандидатки нема. За кілька хвилин ми їй телефонуємо, вона збиває. Хвилин за 40 лунає дзвінок у двері. Приходить врешті кандидатка й розповідає: “Я йшла до вас на співбесіду, але не була впевнена, який саме це офіс і зайшла в двері кол-центру. У результаті я пройшла співбесіду там і аж під кінець співбесіди, зрозуміла, що це не та компанія.” Тому, якщо в одному офісному приміщенні є декілька компаній, треба враховувати такий от ризик”.

Сходження на одну з вершин

Поради від рекрутера: резюме та перша співбесіда

Резюме має бути інформативне, але лаконічне і структуроване. Помилки впадають в око і справляють нехороше враження. Ідеально робити резюме під конкретну позицію й подавати лише релевантну інформацію, розставити акценти відповідно до того, що важливо для тієї позиції.

Якщо досвіду бракує, важливо показати свої некомерційні активності: волонтерство, організація подій, пет-проекти.

Стосовно першої співбесіди: насамперед важлива пунктуальність. Не забувайте про ввічливість, професійний етикет, комунікативні навички. Рекрутери розуміють, що хвилювання на першій співбесіді — це нормально, тому не варто переживати зайвий раз,” —  радить Ольга.

Сходження на одну з вершин

Робити людей щасливими або що драйвить у рекрутингу


“Для мене багато речей у рекрутингу є новими, тому постійне навчання тримає в тонусі. Процес рекрутингу в Abto Software є обширним. Нам не дають ідеального опису вакансії: ми мусимо самі розмовляти з замовниками, визначати потреби та цілі. Це комунікація з дуже різними професіоналами з різних країн, що мені дуже подобається. Ну і відчуття, коли ти знаходиш ідеальну людину на проект, вона щаслива на новій роботі, ти отримуєш хороші відгуки —  це безцінно”, — каже Олена.

Світлана: “Коли ти відчуваєш від своєї роботи задоволення, то де б ти не був, ти довго протримаєшся на своїй роботі. Для мене основне —  це робити свою роботу добре й отримувати від цього задоволення. Ці 10 років у компанії пройшли досить швидко й непомітно”.

Ольга зізнається, що “хоча зараз я виконую функції керівника відділу, кожного разу, коли є можливість попрацювати з рекрутингом, я тішусь. Робота з новими людьми — ніби ковток свіжого повітря для мене. ”

За словами Анастасії: “Perfect match людини і компанії трапляється десь в 30% випадків, але це те, що робить мене щасливою на роботі. Коли зустрічаєш совісну людину й хорошого спеціаліста, це дуже підбадьорює і драйвить.”

Сходження на одну з вершин

Ми зажди шукаємо нових людей у команду. Долучайся до команди.

Авторка матеріалу: Марія Шутак