Надіслати резюме

Про зміни

Найперше, з чим стикнулась компанія після введення карантину — переведення всіх процесів у онлайн. Для відділу рекрутингу це означало, що відтепер співбесіди, комунікація та процес онбордингу відбуватимуться через Skype або Zoom.

Ірина Черкас: «На початках було досить важко. В офісі ми завжди знали, як у кого справи: можна було поспілкуватись та побачити, з яким настроєм людина приходить на роботу. Якщо хтось ставав сумнішим, це відразу помічали та оперативно шукали способи допомогти.

Зараз такі зміни помітити важче. Люди менше розкриваються під час спілкування онлайн, тому не завжди зрозуміло, які настрої у команді. А за допомогою зазвичай звертаються вже тоді, коли є сформована проблема».

Крім цього, проблемою стала невідомість. Різко зменшилась кількість вакансій, та, відповідно, роботи для відділу рекрутингу. Однак завдяки правильному менеджменту Abto Software вдалось зберегти усю команду.

Олена Сурма: «Завдяки цьому ми стали набагато згуртованішими, ніж були до початку карантину».

Для підтримки морального духу в компанії великих зусиль доклали й HR-managers:

Світлана Мудра: «Наші HR-managers дуже постарались: комунікували, проводили багато one-to-one мітингів. Пояснювали, що навіть якщо проєкт заморожено — це тимчасово. Також співпрацювали з менеджерами. Саме тому завдяки злагодженій роботі усіх відділів вдалось зберегти людей у компанії».

Карантин вніс глобальні зміни й у ринок. На першому етапі багато проєктів призупинили, тому важко було робити якісь передбачення. Такі напрями, як туризм, офлайн-бізнес чи малі стартапи, які щойно отримали фінансування, встали на паузу. Таким чином на ринку довгий час не було вакансій, наплив яких очікувався у весняний період.

Олена Сурма: «Вакансії почали активно з’являтись аж у липні-серпні. Згідно зі статистикою Djinni, у березні опубліковано 5 145 вакансій, а вже у жовтні — 13 106. Світ став адаптовуватись до карантину, адже всі зрозуміли, що це надовго. Почали з’являтись проєкти, які стрімко підлаштовувались під карантин: наприклад, у сферах Game Development чи Health Care.

У Abto Software також з’явилось кілька подібних проєктів. Один з них пов’язаний зі стрімінгом фітнес-класів для онлайн занять. Ще над одним проєктом, який допомагав би підбирати маску, працював наш R&D Department.

Тобто усі компанії, які змогли адаптуватись, почали активно розвиватись. Тому зараз спостерігається стрімкий ріст та повернення до “докарантинного” періоду. Якщо весною та літом ще відчувалося, що кандидати самі зацікавлені в пошуку (наприклад, почали з’являтися різноманітні ресурси для цього, такі як hire-me), то вже з липня спостерігається повернення до “ринку кандидата”. Кандидатів в активному пошуку стає все менше, а кількість вакансій зростає».

Співбесіда в нових умовах

У Abto Software перший етап співбесіди (HR-співбесіда) найчастіше відбувався онлайн. Однак на наступні етапи люди приїжджали в офіс. Зараз усі ці процеси довелось перевести в онлайн.

Олена Сурма: «На HR співбесіду карантин вплинув лише позитивно: зараз більшість людей працюють дистанційно, тому простіше домовитись про час. Не потрібно шукати мітинг-рум в офісі, немає обмежень в часі: можна домовитись з кандидатом або на ранок, або після шостої, адже всі вдома.

Щодо технічної співбесіди — тут все змінилось. Особисто я в цьому бачу плюси: кандидату не потрібно доїжджати, немає логістичних проблем. Простіше підібрати зручний для всіх час та немає запізнень. Щодо мінусів — не у всіх ідеальний зв’язок та технічне обладнання. Може пропасти інтернет чи забарахлити камера. Тому в цьому плані є трохи дискомфорту. Однак, особисто для мене, плюсів від дистанційних співбесід набагато більше».

Ірина Черкас: «Під час онлайн співбесіди може втратитись певна кількість деталей. Так, розмова онлайн економить час. Однак саме живе спілкування дозволяє налагодити зв’язок з людиною, поговорити відкритіше та випитати більше деталей.

Зараз не завжди можна зрозуміти, наскільки кандидату цікава позиція та сподобався проєкт. Однак, ми всі потрохи звикаємо до такого режиму роботи та бачимо, що він працює. І працює добре».

Також в онлайн перевели й процес онбордингу.

Олена Сурма: «Тут вплив карантину відчувся досить сильно, адже в цей процес залучено багато людей. Особливо — при підписанні документів. В Україні не настільки злагоджено працює система підписання документів онлайн, тому це трішки ускладнює підписання контракту.

На початках ми намагались підлаштуватись під ситуацію: наприклад, з однією кандидаткою я підписувала документи на дитячому майданчику, адже виявилось, що ми живемо в одному будинку. Однак зараз ми налагодили систему, тому по максимуму намагаємося все організовувати дистанційно».

Олена Труш: «Для новачків знайомство онлайн може бути складнішим, ніж звичний онбординг офлайн. Не всі моменти можуть бути зрозумілими, не у всьому легко розібратись. Однак ми стараємось, щоб люди почувались комфортно. Наприклад, зберегли традицію видавати новачкам Welcome Kit — його можна забрати на пошті або в офісі, з дотриманням умов безпеки».

Вимоги до кандидатів

Олена Труш: «У нашій компанії вимоги до кандидатів майже не змінились — все залежить від проєкту. Однак, крім технічних навичок та досвіду, у теперішній час дуже важливо мати гнучкість. Тому ми шукаємо людей, які з розумінням відносяться до того, що складні моменти потрібно переживати разом».

Світлана Мудра: «Змінилась лояльність до ремоуту. Раніше ми в основному запрошували кандидатів зі Львова, адже для нас було важливим, щоб людина могла працювати з офісу. Зараз уся робота перейшла в онлайн, тому ми маємо можливість працювати дистанційно з людьми з будь-якої точки України».

Ірина Черкас: «Більше уваги при відборі кандидатів почали звертати на відповідальність, селф менеджмент та комунікативність людини. Багато речей вирішуються у чатах чи під час дзвінків. Тому важливо, щоб у людини були якості, які дозволили б їй добре працювати віддалено”.

Олена Сурма: «Також в кандидата цінується самоорганізованість. Коли ти вдома, а поруч немає команди, потрібно бути менеджером самому собі та пам’ятати, коли у тебе дедлайни».

Карантин VS командний дух

Навіть в умовах дистанційної роботи важливо підтримувати командний дух. У Abto Software для цього проводять ряд офлайн- та онлайн-заходів.

Олена Сурма: «Ми збирались на відкритих територіях, грали у пейнтбол тощо. Однак багато подій перевели в онлайн: наприклад, наш Company Day цього року відбувся в Zoom.

Плюс, раз на два місяці ми проводимо All-Hands мітинги, на яких наші менеджери розповідають про останні апдейти у компанії, щоб усі залишались в курсі того, що відбувається. Актуальна інформація, отримана вчасно, та спілкування одне з одним допомагає згуртуватись та не забувати, що всі ми є частиною одного цілого.

Крім цього, важливо не забувати про своїх колег: наприклад, цього року навіть в умовах карантину кожному надіслали невеличкий подарунок з нагоди дня розробника».

Також важливо створювати приємну атмосферу всередині команди.

Світлана Мудра: «Зараз саме той час, коли командам потрібно дбати про те, щоб залишатись організованими, відповідальними та дружніми. Адже ми не сидимо разом, як раніше. Тому багато хто з наших працівників організовують івенти поза межами офісу. І це насправді круто, бо це дозволяє підтримати командний дух».

Олена Труш: «У нашій команді ми завжди підтримуємо одна одну. Наприклад, під час карантину створили чат, де ділимось різною музикою, жартами чи просто обговорюємо свій настрій. Кожного дня, коли прокидаємось, запитуємо, як в кого справи. Тобто стараємось підтримувати теплу дружню атмосферу та розрядити обстановку. Адже в нинішніх умовах це дуже важливо».

Прогноз на майбутнє

Згідно зі статистикою Djinni, за час карантину кількість ремоут вакансій збільшилась. На початку року їх було <10%, однак вже у вересні кожна четверта вакансія публікувалась з позначкою “ремоут”. Таким чином за шість місяців з’явилось близько 25% вакансій ремоут (без карантину цих показників ринок досягнув би приблизно за 5 років). Тому цілком можливо, що з часом цей показник лише збільшуватиметься.

 

Ірина Черкас: «Багато хто вважає, що ІТ після карантину однозначно зміниться. І я навіть зараз бачу цю тенденцію у кандидатах. Ми зазвичай запитуємо людину, чи готова вона після карантину повернутись в офіс — більшість людей кажуть, що ні. Їм подобається працювати віддалено і в майбутньому вони хотіли б мати можливість вибору. Саме тому компанії, які дозволять після карантину обирати, матимуть великий плюс в очах кандидатів.

Щодо повернення в офіс — воно відбуватиметься поступово. Ми не змушуватимемо людей в один момент з понеділка працювати офлайн».

Світлана Мудра: «Я думаю, що Abto Software досить швидко зможе повернутися до докарантинних часів. Люди зможуть працювати як ремоут, так і в офісі. В цьому плані, на мою думку, наша компанія збереже можливість вибору. Хоча тенденція до онлайну збережеться».

Олена Сурма: «Швидше за все, цілковитого повернення в офіс не буде. Карантин дуже вплинув на сприйняття ремоуту. Раніше багато компаній не вважали такий режим роботи ефективним, однак карантин довів протилежне. Особисто я підтримую ідею опційного офісу: щоб була можливість комбінувати роботу з дому та відвідування офісу за потреби.

Також змінився рівень довіри. Карантин ніяк не погіршив прогрес та продуктивність людей, тому більше не потрібен буде надто об’ємний мікроменеджмент. Головне — вчасно виконувати свої завдання».

Про успішний старт в нових умовах

Світлана Мудра: «Щоб успішно стартанути, важливо вдало пройти співбесіду. Для цього потрібні хороший зв’язок та камера, адже це ті речі, які можуть допомогти справити гарне враження».

Олена Сурма: «Особисто я на HR співбесіді завжди спілкуюсь з відео. Не тому, що мені важливо, як людина виглядає, а тому, що тоді видно емоції, реакції та почуття людини. Так можна краще зрозуміти, як вона реагує на ті чи інші речі. Для мене це плюс, адже відеокол дає можливість зімітувати справжню розмову віч-на-віч, на відміну від телефонної розмови. Тому варто завжди бути готовим до відеоколу та не боятись цього».

Крім цього, варто пам’ятати про soft skills, які важливі для роботи під час карантину:

  • Гнучкість

Важливо, щоб кандидат був відкритим, готовим йти на контакт та з розумінням ставився до різних ситуацій.

  • Оптимістичність

Оптимістичний mind set — це дуже важливо, адже саме це привнесе позитив у робочий процес.

  • Комунікабельність

Потрібно вміти швидко доносити інформацію та не боятись говорити. Крім цього, важливий час: адже чим швидше ти відписуватимеш, тим краще.

  • Селф менеджмент

Всі ми працюємо віддалено, тому потрібно робити це ефективно.

  • Любов до своєї справи

Коли горять очі — це дуже мотивує. Адже коли людина починає з запалом працювати, готова вносити пропозиції та кайфує від того, що робить — це дуже заряджає інших.

 

Текст: Марина Романцова

    Напиши нам